Kollegiedialog inom personlig assistans - som aktionsforskning

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Det goda samtalet Lena Fritzén 21 maj 2013
Advertisements

Ledningsdeklaration Länna/Rialaenheten 2009
Yrkeskrav inom funktionshinderområdet
Examensmål SA SA Kreativ? Aktiv? Nyfiken?.
KANDIDATUPPSATS.
Att arbeta med forskningscirklar Ett projekt vid Uppsala universitet Kerstin Rydbeck, Institutionen för ABM Mia Carlberg, Universitetsbiblioteket
Regionalt resurscentrum för jämställd tillväxt
Kvalitet och utvärdering Några reflektioner bakåt och framåt
Brukarnas medverkan i kunskapsprocessen – Från egen erfarenhet till inflytande – Delaktighet och kunskapsutveckling David Rosenberg.
Handlingsplan för matematikutveckling
Exempel utifrån ett antal målområden
Stöd för analys och förbättring
Mellanchefen en maktpotential
Kvalitetssäkring 2010/2011 Tullens förskola, avdelning: Kobben
Storyline Storyline är en pedagogisk metod och ett pedagogiskt förhållningssätt som ursprungligen utvecklades i Skottland 1965 fick Skottland en ny läroplan.
Pedagogisk dokumentation i det systematiska kvalitetsarbetet
En presentation av projektet
Mål och betygskriterier
Molndal.se Kultur och Fritid - Bibliotek Synliggör biblioteket - i teori och praktik Anette Eliasson
Syften med utvärderingar • Kontrollera och ge beslutsunderlag Har man gjort det man skall? Har man följt riktlinjerna? Behövs det kompletterande åtgärder?
ATT PRODUCERA EN UNDERSÖKNING
Undervisning utifrån studenters lärande: Är det möjligt?
observation förutsägelser experiment förenklingar.
Eller formativt lärande…
”Life is what happens to you while you are busy making other plans”
Läroplansträff Välkomna.
Nationellt ramverk för patientsäkerhetsarbete
Genomförandeplan för Dalarnas län inom området barn och vuxna med funktionsnedsättning (LSS) 2013 – april 2014.
Välkommen till ESF:s seminarium
Folkhälsodata i Region Skåne Skåningarnas hälsa, levnads- och miljöförhållanden.
? Gymnasiearbetet Hur kan biblioteket hjälpa dig
Kjerstin Larsson Fil. Dr. FoU-ledare Fokus Kalmar
Evidensbaserade metoder och Evidensbaserad praktik
EN MODELL FÖR SAMVERKAN:
Effektivisera med ökad kvalitet
Föreläsning Sandvika
Dubbelt så bra Arbetsplatslärande och en lärande organisation 2013.
Regional utveckling möter socialtjänst -lärdomar och reflektioner från utvärderingen av URBAL i Härryda kommun. Anna Johansson FoU i Väst/GR.
Nöjda brukare? Ingalill Stefansson Mikael Vallström.
Håkan Jönson Socialhögskolan i Lund
Svåra Vårdnadstvister Dokumentation av en FOU-cirkel Ing-Marie Johansson.
Tillit, Tid och Reflektion Tre nyckelbegrepp i klinisk handledning
Förslag på pilot: FoU-växthus i Nacka kommun version 0.2.
Ekonomi och styrning i offentlig verksamhet Kurskod 722g39 Hemsida
Projektår 2 - Forskningsuppdraget inom VUXBIB – Folkbibliotekens stöd för vuxnas lärande Eva-Maria Flöög Anette Eliasson Cecilia Gärdén Christina Persson.
© Jan E Persson Ulrika Westrup ek dr Jan E Persson och ek dr Ulrika Westrup Institutionen för Service Management, Lunds universitet HSS2011: Interaktiv.
Lärande utvärdering genom följeforskning
Leda Avdelning Leda Kår Ditt Personliga Ledarskap
Q i förskolan Ett aktionsforskningsprojekt i sju kommuner Myndigheten för skolutveckling Lärarförbundet Göteborgs universitet, IPD Aug 2004 – Feb 2006.
”Omsorg och vård för ett helt liv”
Ifous Små barns lärande APT 22 april 2015
Om problem och syften Jonas Gustafsson Lärarhögskolan i Stockholm.
Skolutveckling genom aktionsforskning
Handledarutbildning för Läslyftet ht15-vt16 Handledning – Ewa Wictor
Systematiskt kvalitetsarbete i vardagen!. Systematiskt kvalitetsarbete 1 juli 2011 förstärktes kravet på ett systematiskt kvalitetsarbete Kvalitetsredovisningen.
Sege parks förskola våren 2016 Utvecklingsområde Miljö Material Alla barns rätt till stöd 1.
1EB003: Individen och företaget Medarbetarskap Anna Alexandersson, Jonas Stjernquist,
Undervisning och lärande för en hållbar framtid via aktionsforskning Inger Björneloo Inst. för didaktik och pedagogisk profession.
Daniel Nylén, Institutionen för Informatik Design 1.
Utvärderingsmatris för en kunskapsbaserad bedömning Två utvärderingsmatriser har tagits fram i samarbete med SIQ, Nationella rådet för strokevård och ett.
From Great To Excellent
Fördjupning och examination av VFU
Presentation av Sociologi och Socialpsykologi
Workshop Arbetsplatslärande.
Vägledningsdokument för Vuxna Psykiatri Missbruk
Sara Berglund & Sven persson Partnerskoledagen 5 april 2016
Kvalitativa forskningsmetoder, 6 hp Kurstid: 21 januari–15 februari Kurskod: 729G07 Michael Tholander.
Regionalt utvecklingsarbete EBP inom verksamhetsområdet stöd till individer med funktionsnedsättning
Fördjupning till systematiskt kvalitetsarbete
Medarbetarenkät 2018 – sammanfattning och analys
Presentationens avskrift:

Kollegiedialog inom personlig assistans - som aktionsforskning Ett FoU-projekt FoU Skåne, Handikappomsorg, Kommunförbundet Skåne Monica Larsson Greger Nyberg

Bakgrund FoU Skåne är en mötesplats för praktiker och forskare Företrädare för kommunala verksamheter inom välfärdsområdet får möjlighet att  byta erfarenheter och kunskaper med forskare FoU Skåne riktar sig till kommunernas handikappomsorg, individ- och familjeomsorg och äldreomsorg

FoU Skåne - handikappomsorg Sedan år 2006 - en FoU-verksamhet riktad till kommunernas handikappomsorg FoU insatserna avgränsas till forskningsområden som rör den praktiska verksamheten samt kommunal ekonomi och organisation FoU-verksamheten stödjer kommunerna i arbetet med att utveckla kvalitativa stöd- och serviceresurser inom sektorn Nyckelbegrepp är: Helhetssyn och samsyn Ett värdigt liv Normalisering Brukarperspektiv

FoU cirklar I en forskningscirkel möts praktiker och forskare för att tillsammans utveckla ny kunskap Genom cirkeln skapas en arena där forskning och fältverksamhet kan mötas Med utgångspunkt från praktikernas verklighet diskuterar och analyserar forskare och praktiker forskning, utveckling och utvärdering Konkreta problem möter teori och metod — och tvärtom. Som regel görs en sammanställning av arbetet i en rapport

FoU Skåne Skriftserie 2005:1 Personlig assistans - på brukarens, assistentens eller bådas villkor? Författare: Monica Larsson Personlig assistans - en av de stödformer som infördes i samband med handikappreformen 1994 - fick redan från början mycket uppmärksamhet, inte minst i den socialpolitiska debatten Reformen innebar också tillkomsten av en helt ny yrkesgrupp - de personliga assistenterna. Strävan i denna FoU-rapport är att synliggöra de personliga assistenternas arbete och fördjupa kunskapen om detta Med utgångspunkt från assistenternas vardag och de olika villkor som utmärker arbetet, belyses den vardagliga praktiken, dess innehåll, glädjeämnen, vedermödor och relationer Texterna baserar sig på vad som diskuterats och skriftligen producerats under en FoU-cirkel för personliga assistenter

Kollegiedialog – personlig assistans Riktar sig till kommunalt anställda personliga assistenter och deras närmaste chefer Syfte: skapa erfarenhetsutbyte mellan kommuner och kollegor samt tillvarata och sammanställa kunskaper och erfarenheter inom området personlig assistans

Dialogmodellen Assistenter och enhetschefer från tre skånska kommuner deltar och utgör en projektgrupp och bildar sedan flera dialogteam Modellen består av ett par inledande träffar där deltagarna tillsammans med forskare och verksamhetsledare arbetar fram underlag för ett frågeformulär (med både öppna och fasta frågor) Dialogteamen reser till en av de andra kommunerna som medverkar och intervjuar kollegor utifrån frågeformuläret Två assistenter intervjuar två-fyra assistenter i den andra kommunen

Dialogmodellen, forts… Cheferna intervjuar mestadels en kollega Två avstämningsträffar under pågående intervjuomgång Kunskapsinhämtningen och erfarenheterna diskuteras Med utgångspunkt bl.a. från enkätsvaren konstrueras ett par vinjetter

Dialogmodellen, forts… Vinjetter – ”korta historier som beskriver en person, situation eller ett skeende som försetts med karakteristika som forskaren kommit fram till är viktiga och avgörande i en val- eller bedömningssituation” (Jergeby 1999 s.12) Respondenterna tar ställning till samma information Metoden ger god möjlighet till jämförelser

Kollegiedialog – en form av aktionsforskning? Mattsson (2004): Aktionsforskning - en beteckning av flera sätt att närma sig praktiken Svårigheter att avgränsa aktionsforskning från andra inriktningar (t.ex. praxisforskning, dialogisk forskning och deltagarorienterad forskning) En paraplyterm – praxisorienterad forskning En tendens – fokus har förflyttats från aktion till kommunikation

Forts… De olika beteckningarna har olika vetenskapsteoretiskt ursprung men handlar om ett intresse för att förstå och förhålla sig till praktiken Intresset syftar på relationen mellan kunskap och handling Handlar också om kunskapens karaktär, t.ex. vad menas med praktisk kunskap jämfört med teoretisk kunskap

Kopplingen till aktionsforskning Kollegiedialogen är ett FoU-projekt som anknyter till både forskning och utveckling(-sarbete) Baseras på frågor och erfarenheter som kommer ur praktiken Kan användas för att förbättra och utveckla den egna praktiken (personlig assistans)

Forts… Aktionsforskning har en praktisk inriktning Syftet är gripa sig an ”verkliga” problem och frågor (inte sådana som forskaren ”skapar”) Förändring - ett viktigt nyckelord Förändring är en integrerad del av forskningen som syftar till att ta i tu med praktiska problem och få större kännedom om fenomen och företeelser

Forts… Aktionsforskningen en cyklisk process med återkopplingsmekanismer. De inledande resultaten ger möjlighet till förändringar som kan implementeras och evalueras som utgångspunkt för fortsatta undersökningar Aktionsforskningen bygger på deltagande; det är deltagarna som är de centrala personerna i forskningsprocessen och som är aktiva Exempelvis personliga assistenter ”forskar” på sin egen yrkesroll och arbetssituation

Forts… Aktionsforskningen - en strategi Forskningen genomförs som en del av praktiken ”Forskaren” undersöker sin egen praktik med sikte på att förändra den på ett fördelaktigt sätt Förändring ses som något positivt, ett bra sätt att lära sig mer om hur en sak/företeelse fungerar

Forts… En vanlig typ av förändring handlar om den professionella självutvecklingen som kan handla om att förbättra sina metoder/arbetssätt och på så vis medverka till att förändra praktiken till det bättre Aktionsforskning ger möjlighet till reflektion som är systematisk = att kritiskt betrakta sin egen praktik

Forts… Att vara deltagande är utmärkande för aktionsforskning (motsats professionell expert kommer in och studerar) ”Forskaren”/deltagaren finns både i praktiken (är en del av praktiken, arbetar inom fältet) och i forskningen De ”utomstående” forskarna kan ses som ”befrämjare” av deltagarnas projekt De har respekt för deltagarnas kunskaper och finns med som ”initierare”, ”igångsättare” och ”hjälpare”

Avslutning Kollegiedialogen – ett pågående projekt Fältarbetet och dialogerna (internt och externt) med teamen pågår ännu Erfarenheterna av vinjetterna diskuteras i slutet av april Avslutning på projektet den 10 juni med en heldagskonferens med inbjudna föreläsare och ”workshops” där dialogteamen presenterar sina erfarenheter