Nytt från Skolverket skolverket.se/yrkesutbildning.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Viktiga delar från skolverket
Advertisements

Gymnasiearbetet Mål för gymnasiearbetet
Gymnasiearbete Grans naturbruksgymnasium
Examensmål SA SA Kreativ? Aktiv? Nyfiken?.
Analys Lönelots.
Till vem riktar sig utvecklingspaketet?
Kvalitetsgranskning gymnasial lärlingsutbildning6/22/2014 Kvalitetsgranskning av gymnasial lärlingsutbildning.
Ingeniørutdanning Klækken Svensk ingenjörsutbildning i förändring Bert Luvö Chalmers tekniska högskola, Göteborg.
Kartläggning av lärande på arbetsplats
Gymnasiearbetet p..
Ditt kvitto på en väl utförd utbildning
Diskussionsfrågor för gymnasiearbetet – yrkesprogram
Den gula tråden Emil Tyberg Adjunkt i engelska.
Lärande på arbetsplats =inlärning i arbetet i Finland.
BARN- OCH FRITIDSPROGRAMMET
Högskoleförberedelse
Lokal pedagogisk planering
Centrala innehåll och kunskapskrav
Planering.
Systematiskt kvalitetsarbete
Förskolelyftet Förskolans potential har inte utnyttjats fullt ut. Ett lekfullt lärande i förskolan kan bidra till att fler lyckas i skolan. Fortbildningen.
 Från idé till slutprodukt  100 gymnasiepoäng  Programmålen styr  Enskilt eller i grupp  Om projektarbetet på Elevportalen (under Aktiviteter)
Examensmål för VO Yrkesprogram inte yrkesförberedande
Kandidatexamen Omfattning Kandidatexamen uppnås efter att studenten fullgjort kursfordringar om 180 högskolepoäng med viss inriktning som varje högskola.
Ett kvitto på att du är förberedd för högskolestudier
Välkommen till introduktion av kursen LYVU10 med start HT14
Möte beträffande kvalitetsgranskning
Individuella utvecklingsplaner ska: - vara ett stöd för elevens lärande - innehålla omdömen om elevernas kunskapsutveckling - innehålla en planering av.
Lärandemålklinik – vanliga och ovanliga frågor om lärandemål (=LM) Kvalitetsenheten och Lärcentret samarbetar inom projekt Alcuin, som har som.
GYMNASIEARBETE – vad är det?
? Gymnasiearbetet Hur kan biblioteket hjälpa dig
VÅGA VISA är ett samarbete mellan Danderyd
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Mobila yrkeslärare i Halland SkanKomp Aktivitet Start augusti 2010.
Systematisk kvalitetsarbete med kunskapsuppföljning - Skolinspektionens bild av hur det ser ut.
Handledarutbildning Delkurs 4 Barn- och fritidsprogrammet BF
1 Ny gymnasieskola GY De viktigaste förändringarna 18 nationella program Yrkesprogram - högskoleförberedande program Nya strukturer och ämnen Lärlingsutbildning.
Portfolion / Dokumentationen bidrar till utveckling
Projektarbete (PA1201) 100 poäng.
Kvalitetsutvärdering av utbildning på grundnivå och avancerad nivå Seminarium den 30 november 2010.
Bedömning - Skolan har ett kunskapsuppdrag som bedömningen ska relateras till - Kunskapssynen uttrycks i styrdokumenten – läroplanen, Lgr 11.
Vuxenutbildning MÅLEN FÖR KOMMUNAL VUXENUTBILDNING ÄR ATT VUXNA SKA STÖDJAS OCH STIMULERAS I SITT LÄRANDE. DE SKA GES MÖJLIGHET ATT UTVECKLA SINA KUNSKAPER.
Gymnasiearbete för högskoleförberedande examen
Anpassning av Europarådets språkliga referensnivåer för omsorgsarbete En lärande arbetsplats.
Information från SYV. 18 nationella program - 60 inriktningar 12 yrkesprogram + 6 högskoleförberedande program Programmen omfattar poäng test.
Propositionen – övergripande bestämmelser Utbildning i gymnasieskolan En bas för den nationella och regionala kompetensförsörjningen En god grund för.
V AD HÄNDER EFTER SFI?. S TUDIE - OCH YRKESVÄGLEDNING Hos mig kan du få studie- och yrkesvägledning information om utbildningar, behörighetsregler och.
Orebro.se ALLA ska med – att ge stödinsatser i utbildningen! Kerstin Isaksson Specialpedagog Centralt Skolstöd/Lotsen ansvarig för kommungemensamma skolplaceringar.
Valbar VFU Termin 6 Syfte med kursen är att ge den studerande möjlighet att fördjupa och utveckla sin kliniska kompetens inom ett valfritt verksamhetsområde.
ATT FORTSÄTTA UTVECKLA KVALITÉ PÅ SKOLAN SYSTEMATISKT KVALITETSARBETE.
Välkomna till föräldramöte angående gymnasievalet 1 © Tremedia Presentation Film – Gymnasievalet Programväljaren Skugga Gymnasiehalland.
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
1. Syfte med vårt arbete under läsåret
LULEÅ GYMNASIEBY Fyra kvarter samt bibliotek och Hälsans hus.
Vad vet ni om Vård och Omsorgscollege?
L3VU20.
Kritiskt förhållningssätt
Svenska Brukshundklubben
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Arbetsplatsförlagt lärande
Professionell utveckling för den reflekterande praktikern
Dialogmöte förskoleklass
Tanum
Handledarutbildning Steg 2.
Arbetsgång Yrkesmässa Leksand
Vill du göra skillnad på riktigt?
Utbildningsplan Lärandemål
Presentationens avskrift:

Nytt från Skolverket skolverket.se/yrkesutbildning

Om gymnasiearbetet Från Skolverkets sida om yrkesutbildning kan du hitta vägar till det du söker. skolverket.se/yrkesutbildning

Gymnasiearbetet Ramar och praktik

Gymnasiearbetet i yrkesexamen Inte en kurs Inte ett projektarbete Utan ett kvitto

Mål för gymnasiearbetet Inom examensmålen Planera, genomföra och utvärdera

Yrkesexamen Yrkesutgång? Den kompetens som kombinationen av kurser i programfördjupningen leder till

Yrkesexamen Examensbeviset ska inte bara innehålla gymnasiearbetets titel utan även en beskrivning av innehållet

Ansvar och utformning Ansvarig lärare Inte ett examensprov Tydlighet med vad som förväntas av eleven

Samverkan med arbetslivet Arbetets utformning På arbetsplatsen?

Vanligt förekommande arbetsuppgifter Ett urval Tillsammans med arbetslivet

Planering och utvärdering Av den vanligt förekommande arbetsuppgiften

Betyg och bedömning Ansvarig lärare och medbedömare Ska kunna följa elevens arbete

Stöd för bedömningen Fakta och förståelse Färdigheter Värderingsförmåga och förhållningssätt

Stöd för bedömningen Yrkesmässighet på gymnasial nivå

Om skolverkets exempel

Eleven Ska informeras om grunderna för bedömningen innan gymnasiearbetet genomförs

Ta vara på erfarenheterna

Frågeställning till gruppdiskussionen Hur förklarar du för en medbedömare från arbetslivet vad gymnasiearbetet är?