Välkomna till seminariet

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Ledningsdeklaration Länna/Rialaenheten 2009
Advertisements

Gemenskap Vi har lyckats när: Eleverna tar spontana kontakter över klass/åldersgräns Detta uppnår vi genom att: Har regelbundna aktiviteter tillsammans.
Skola och arbetsliv i samverkan
TILLSAMMANS KAN VI GÖRA SKILLNAD VAR MED I EN ENTREPRENÖRIELL UTMANING.
Till vem riktar sig utvecklingspaketet?
Från utredning till ny skollag - elevhälsa för att främja lärande
Carina Bergqvist Torvallaskolan
Arbetsorganisation Vem ansvarar för vad i förskolans verksamhet?
Uppdrag om utveckling av kvaliteten i introduktionsprogrammet yrkesintroduktion - ett av de svenska uppdragen som inkluderas i LPA-projektet Cristina.
Ett program för undervisning i teknik och fysik
Nya Elementar!.
Utveckling av Kapellbacken 2013/2014
VART SKA VI…?.
Exempel på beslutsprocess gällande programutbud Bilaga 4.
Pedagogiskt ledarskap
Elevinflytande i planeringen av undervisningen
Syfte: skapa och stärka relationen med tidigare studenter för ömsesidigt utbyte För att bl a kunna: få reda på.
Entreprenöriellt Lärande _says_schools_kill_creativity.html Hur förbereder vi eleverna att möta en framtid.
Självständighet Företagsamhet Lust att lära Introduktion - den röda tråden Kommunledning Finansinspektionen Förebild Ämnesintegration Privatekonomi…….
Läroplansträff Välkomna. Program för förmiddagen 8.30 Uppföljning av lektioner som planerades förra gången. Berätta för varandra gruppvis om.
En presentation av projektet om hur intresse och måluppfyllelse kan utvecklas för teknik och naturvetenskapliga ämnen. Paul Pakkala 25/
en mil öster om Linköping
Hej och välkomna!.
En viktig utgångspunkt- skolans breda uppdrag
Arbetsorganisation Vem ansvarar för vad i förskolans verksamhet?
Förskolor och skolor i Nacka – i en klass för sig Gymnasieutbildning Kvalitetsredovisning för förskoleverksamhet och utbildning i Nacka kommun år 2008,
Vård- och omsorgs-(college)
Kunskaper Mål: Öka eleverna läs- och skrivförmåga Elever som lätt når kunskapskraven som minst ska uppnås upplever att de får ledning och stimulans att.
IUP Karin Wennbo Bilderna är från flickr
Kvalitetsarbetet och redovisningen
Föräldraråd
- fortsatt arbete med de nya läroplanen med tillhörande kursplaner
Kvalitetshöjning Renodlat vägledningsuppdrag för syv Renodlat vägledningsuppdrag för syv Lokala samordnare Lokala samordnare Lokala samverkansgrupper.
Lokal arbetsplan Hedlunda skola Kunskaper, utveckling och lärande Barnen/eleverna ska känna sig trygga, respekterade och ha demokratiska värderingar.
Läroplansträff fritidshem
Projektnamn, projektledare och deltagande aktörer
Disposition och utgångspunkter
Entreprenörskap Initiativ Problemlösning Samarbetsförmåga Handling
Läroplansträff fritidshem
Behöver den lokala samverkan stärkas och kompetensen inom psykisk ohälsa utvecklas? KUR- projektet ger möjligheten! KUR-projektet vänder sig till anställda.
Kvalitetsredovisning Resultat för grundskola 1 Kvalitetsredovisning för förskoleverksamhet och utbildning i Nacka kommun år 2007 Antagen av Utbildningsnämnden.
Entreprenörskap + Studie- och yrkesvägledning
BUN DAGAR Resultat- och Kvalitetsuppföljning
Kvalitetsredovisning Resultat för gymnasieskola 1 Kvalitetsredovisning för förskoleverksamhet och utbildning i Nacka kommun år 2007 Antagen av Utbildningsnämnden.
Kvalitetsutveckling inom gymnasieskolans individuella program.
KVALITETSREDOVISNING En dokumentation över kvalitetsarbete.
Lars Kaggskolan Prioriterade områden
Varför börjar alla prata om ”Drop outs” ?
Kvalitetsgranskning 2010 Christina Lindh & IngBeth Larsson
Distansundervisning för elever bosatta i Sverige.
Skillnader i lagstiftningen Analys om de skillnader som finns i lagstiftningen är motiverade ur pedagogiska, sociala eller andra aspekter Se över gällande.
Hur kan vi förstå begreppet?
Ekonomi/Juridik programmet Sociologi Fördjupningsuppgift i utbildning och delaktighet.
Intervjumetod: Fältperiod: Målgrupp: Antal respondenter:
Lgr 11 - fortsatt arbete med de nya läroplanen med tillhörande kursplaner.
Från ord till handling.. Varför entreprenörskap? Rustas för framtiden. Entreprenöriellt lärande. Inga givna svar, skapar kontaktnät. ”Tasigförsamhet”.
GFN 11 dec 2014 Mål för mötet Skolverkets allmänna råd fritidshem Intern utbildning fritidshem FFH Systematiskt kvalitetsarbete Skolinspektionen-
Nämndplan 2015.
Skoldialogen - samverkan för bästa skola Växjökonferensen den 27 januari 2016 Marie Sedvall Bergsten, Undervisningsråd.
ATT FORTSÄTTA UTVECKLA KVALITÉ PÅ SKOLAN SYSTEMATISKT KVALITETSARBETE.
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Tidigare granskningar
Enkät i gymnasieskolan 2015
Individuella studieplaner i Nacka vuxenutbildning
Personen från Skolverket
Välkomna! Dagordning Inledning: Helene Moquist, Uppföljningsenheten
Arbetsgång Yrkesmässa Leksand
Presentationens avskrift:

Välkomna till seminariet Vad hoppas du få med dig härifrån idag? Lodrät samverkan Lyckad SSA Vågrät samverkan

Förbundsledning GR Utbildning GR Välfärd GR Plan-ering PC 1. Utanförskap 2. Digitalt lärande 3. Samverkan Skola Arbetsliv 4. Ledarskap 5. Kurser och konferenser GR Plan-ering USAM Läromedel PC

Skolutveckling Mötesplatser Digitala verktyg Praktik 2.0 Frukostmöten Organisationsutveckling Studie- och yrkesvägledning Samverkan skola-arbetsliv Entreprenöriellt lärande/ Mötesplatser Frukostmöten Branschträffar Konferenser Nyhetsbrev/goda exempel Digitala verktyg www.praktikplatsen.se www.syvonline.se www.rekas.se www.grskolaarbetsliv.se/eis Praktik 2.0 Fler samverkansformer Långsiktiga relationer

VÅGRÄT SAMVERKAN Framtidsrustade ungdomar Entreprenöriellt lärande Studie och yrkesvägledning – hela skolans ansvar Samverkan skola-arbetsliv Framtidsrustade ungdomar

LODRÄT SAMVERKAN Kommunala handlingsplaner EU:s 8 nyckelkompetenser LGR 11, GY 11, Vux 12 Allmänna råd Kommunala handlingsplaner Lokala handlingsplaner

Goda effekter som motverkar utanförskap och ungdomsarbetslöshet Möjlighet att påverka skolelevers bild av och kunskap om arbetslivet Er personaltillgång/kompetensbehov säkras – praktikelev idag är medarbetare imorgon Låt eleverna inspirera er! Flera företag vittnar om deras medarbetares engagemang lyfts i mötet med ungdomar. Ett exempel på ert CSR-arbete (Corporate Social Responsibility) Öka meningsfullheten och skapa helhetsbild kring skolan/utbildningen Nå högre måluppfyllelse genom att öka lusten för lärande. Förstå arbetslivets koder Skapa delaktighet och samhällsansvar Öka självförtroende och värdeskapde hos eleverna Ta tillvara på elevernas kompetenser och kunskap samt ideer Arbetsliv Elever

Skapa handlingsplan

Utvärdering & uppföljning Mål All pedagogisk personal ska vara insatt i arbetet med studie- och yrkesvägledning, SSA och främja ett entreprenöriellt förhållningssätt. Alla elever i grundskolan ska ha behörighet att söka nationella gymnasieprogram. Kommunen ska halvera antalet elever som avbryter sina gymnasiestudier i förtid samt minska andel omval/fel. Alla elever/studerande ska ha upplevt att hen fått vägledning och kunskaper inför fortsatt studie- och yrkesinriktning.   Alla elever/studerande ska uppleva att hen har gjort ett självständigt, medvetet och väl underbyggt val. SSA-plan Inledning Uppdrag & definitioner Bakgrund Nulägesbeskrivning: varför är frågan viktig? Styrdokument Skollagen 2010:800 Lgr 11 (2.2, 2.4, 2.6) Gy 11 (2.1, 2.4, 2.6) Vux 12 (Kap 1, 2.2, 2.4 Kommunens syfte och mål med SSA, SYV, EL Vision Mål Riktlinjer - Ansvarsområden Förslag på teman och aktiviteter Grundskola Grundsärskola Gymnasiet Gymnasiesärskolan - Vuxenutbildning Uppföljning & Utvärdering Utvärdering & uppföljning Utvärdering av nationella, kommunala & lokala mål Statistik Avhopp Omval/felval Könsfördelning gymnasieprogram, etc. Självskattning för personal - BRUK Ex: I vår skola får eleverna möjlighet att utveckla sin förmåga att granska olika valmöjligheter och ta ställning till frågor som rör den egna framtiden Elevenkät Ex: I vilken utsträckning har du fått möjlighet att fatta väl underbyggda beslut gällande framtida studie- och yrkesinriktning? Mätmetoder Enkät, statistik, självskattning, djupintervjuer, uppföljning Aktiviteter Åk 1-6: Upprätta en framtidsplan, minst en arbetslivskontakt per läsår SYV, lärare Åk 7: Intressen och färdigheter SYV, lärare Åk 8: Yrken och arbetsliv SYV, lärare Åk 9: Min framtid, mitt val SYV, lärare Åk 1: Kunskap om mig själv SYV, lärare Åk2: Kunskap om omvärlden SYV, lärare Åk 3: Kunskap om beslut SYV, lärare Riktlinjer Rektor ansvarar för att den studie- och yrkesorienterande verksamheten organiseras så att eleverna får vägledning inför de olika val som skolan erbjuder samt inför fortsatt yrkesinriktning. Lärare bör i undervisningen utnyttja kunskaper och erfarenheter från arbets- och samhällsliv som eleverna har eller skaffar sig under utbildningens gång. SYV bör vidga elevens perspektiv om såväl de egna förutsättningarna som olika utbildningar och yrken Osv.

- Posta era tankar på den digitala anslagstavlan! Workshop Gå in på länken: http://korta.nu/vh9j9 - Posta era tankar på den digitala anslagstavlan!

Vi kan förändra världen