Handlingsplan för matematikutveckling

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Ledningsdeklaration Länna/Rialaenheten 2009
Advertisements

Dolda kunskaper avslutande möte
Vad är studiehandledning?
Förskolan Körsbäret Handlingsplan Ht-10, Vt-11
Modersmålsenheten 28 oktober 2013
Exempel utifrån ett antal målområden
Kvalitetsredovosning  Analys och bedömning av måluppfyllelse i verksamheten som helhet  Prioriterade mål och åtgärder
Ulla Wiklund 2013/Reflektum AB
Storyline Storyline är en pedagogisk metod och ett pedagogiskt förhållningssätt som ursprungligen utvecklades i Skottland 1965 fick Skottland en ny läroplan.
Historia/SO En resa bakåt i tiden med dagens verktyg.
Utveckling av Kapellbacken 2013/2014
Pedagogisk dokumentation
Syftet med en personlig handlingsplan
Elevinflytande i planeringen av undervisningen
Kvalitetsredovisning 1 ÖSTERÄNGENS REKTORSENHET. kvalitetsredovisning 2.
Läroplansträff Välkomna. Program för förmiddagen 8.30 Uppföljning av lektioner som planerades förra gången. Berätta för varandra gruppvis om.
Uppföljning av lärares arbete i klassrummet
Lärares planeringsarbete!
Förskolor och skolor i Nacka – i en klass för sig Gymnasieutbildning Kvalitetsredovisning för förskoleverksamhet och utbildning i Nacka kommun år 2008,
Föräldramöte augusti 2014.
Kick Off 16 september 2014 Kl 8.30 Ankomstfika med macka
Kunskaper Mål: Öka eleverna läs- och skrivförmåga Elever som lätt når kunskapskraven som minst ska uppnås upplever att de får ledning och stimulans att.
Matematiklyftet Märta-Stina Gahlin Lundberg
Jakobsgårdskolan ansvar - kunskap - självkänsla - framtid Lokal arbetsplan Prioriterade mål under året! Pedagogik i klassrummet För att uppnå.
Bra skolor kännetecknas av:
Förskolan Ekot´s modell för
Lokal arbetsplan Hedlunda skola Kunskaper, utveckling och lärande Barnen/eleverna ska känna sig trygga, respekterade och ha demokratiska värderingar.
Bemötande. Varför denna lärfråga? Hypotes: Vi trodde att vårt bemötande påverkar elevers ansvarstagande för sin skolsituation.
Grästorps kommun Skolutveckling = Systematisk Kvalitetsarbete  Att se HELA verksamheten ur ett STRUKTURELLT, SYSTEMATISKT och KULTURELLT perspektiv med.
Handledarutbildning Delkurs 4 Barn- och fritidsprogrammet BF
Gymnasie & Vuxenutbildning
Entreprenörskap + Studie- och yrkesvägledning
Barnens bild av Sigtuna, Sigtunas bild av barnen Avdelning: År:
SYSTEMATISKT KVALITETSARBETE I FÖRSKOLEVERK-SAMHETEN
Matematiksatsning Orsa kommun. Berörda skolor Bergetskolan Digerbergets skola Kyrkbyns skola Samtliga skolor är f-6-skolor Projektet berör åk.
Hur väl verksamheten uppfyller nationella mål
Bedömning för lärande En beskrivning av hur bedömning kan förstärka elevernas lärande Sammanfattning Christian Lundahls bok Bedömning för lärande 2011.
Förslag på pilot: FoU-växthus i Nacka kommun version 0.2.
Dagens program Kunskapsprocesser, dokumentation och kvalitetssäkring
BFL Bedömning för lärande
Förskolan Ekot´s modell för
LGR 11 Innehåll 1. Skolans värdegrund och uppdrag
Rektor/förskolechefens roll i införandet av ny läroplan
Hur kan vi förstå begreppet?
Modell för kollegialt lärande genom klassrumsbesök
Skolutveckling genom aktionsforskning
Rudboda skolas fritidshem och fritidsklubb
Välkomna Klassbloggen Lärare i klassen Skolrådsrepresentanter
LYSSNA TALA LÄSA SKRIVA SpråkUtvecklande Arbetssätt i teknik Linda Lindkvist
DU ÄR VIKTIG!. Varför? Du kan lyfta barnens självförtroende och främja deras välmående. Du kan identifiera styrkor och inge hopp. Du kan ge insikter och.
Lönekriterier för lärare inom samtliga skolformer inom Utbildning Gävle och Näringsliv & arbetsmarknad Gävle (gäller från och med 2016 års löneöversyn)
VERKTYG FÖR BEDÖMNING AV FÖRSKOLANS MÅLUPPFYLLELSE Funktionell kvalitet.
Systematisk problemlösning enligt EPA-modellen -MÖJLIGHETER OCH UTMANINGAR.
Undervisning och lärande för en hållbar framtid via aktionsforskning Inger Björneloo Inst. för didaktik och pedagogisk profession.
Skolinspektionen Bra tillsyn – bättre skola - Det pedagogiska ledarskapet.
ATT FORTSÄTTA UTVECKLA KVALITÉ PÅ SKOLAN SYSTEMATISKT KVALITETSARBETE.
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Bedömning i formativ mening
Vad är studiehandledning?
Vad skiljer de bästa instruktörerna från de bra?
Ett samarbete mellan biologi, BILD och idrott och hälsa
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Föreläsning Svenska II
Kontaktpersoner Bedömning & Betyg
Särskilt begåvade och högpresterande elever
Ta del av riktlinjerna här
Fördjupning till systematiskt kvalitetsarbete
Förbättra klubbkvalitet
Presentationens avskrift:

Handlingsplan för matematikutveckling Matematikutvecklarna skall initiera, stödja och driva enheternas: Arbete med målen Planering Genomförande Uppföljning Utvärdering Inspiration Dokumentation

Målarbete Hjälpa arbetslagen med: Vad eleverna med utgångspunkt från styrdokumenten skall lära sig i matematik. • Att få eleverna att förstå syftet och målet med studierna i matematik.

Planering Bistå lärarna med att skapa ett relevant och begripligt innehåll med utmanande matematikuppgifter, både ur läroböcker och från elevnära situationer. • Verka för att matematiklärandet anpassas till elevers förkunskaper, förståelse, intresse och studieinriktning. Stödja varierade arbetssätt med laborativa metoder, inslag av praktiska tillämpningar och konkreta upplevelser.

forts... Initiera ämnesövergripande samarbete. Utbilda i familjematematik för att involvera hemmet i ämnet.

Genomförande Hjälpa arbetslagen med att organisera matematiklärandet utifrån individen, grupper eller klasser. Föra diskussioner om hur läraren kan interagera med eleverna i olika grupperingar och situationer.

Uppföljning Visa på olika verktyg för bedömning, reflektion och uppföljning av elevernas kunskaper i matematik. Visa på den formativa bedömningens betydelse för elevens matematikutveckling. Föra diskussioner som följer upp och utvecklar de mål som är uppsatta av den egna skolan.

Utvärdering Lyfta fram olika kvaliteter i matematiklärandet, med fler bedömningsinstrument än skriftliga poängsatta prov. Fokusera på vad som är bra och vad som kan förbättras/utvecklas?

Inspiration Initiera och ordna inspirationsdagar med workshops i matematik där de olika skolorna kan presentera sina utvecklingsarbeten. Fungera som vägledare till forsknings- och annat inspirationsmaterial om matematik och matematiklärande samt föra diskussioner om lärandets innehåll med matematiklärarna i skolan. Organisera möjligheter till att ta del av varandras lärandesituationer i matematik.

Kontinuerlig dokumentation Hjälpa lärarna med arbetsplan i matematik samt att föra loggbok och dokumentation om elevens lärande och utveckling i matematik.