Presentera en flodkultur!

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Från Vasatid till Vasalopp Lpp Historia åk 5, Vasatiden
Advertisements

Att hålla lektion i ämnet Idrott & Hälsa
Förstå, jämföra och föreslå åtgärder Centrala begrepp.
Referat En sammanfattning.
”Tidigare har läraren skrivit hur det har gått för mig i skolan som mamma och pappa fick läsa hemma. På utvecklingssamtalet har mest de vuxna pratat och.
Modersmålsenheten 28 oktober 2013
MUNTLIG PRESENTATION Ni ska nu träna er i att förbereda och genomföra en muntlig framställning. Ert arbete kan egentligen handla om vad som helst men.
”Språk, lärande och identitetsutveckling är nära förknippade
Högtidstal Retorik.
DITT BOENDE.
Fördjupning i historia
IT-kompetens Svenska & Engelska. IT-kompetens Svenska & Engelska.
Rapportskrivning – rep.
Att skriva projektrapport
Våren 2009 Beskriv ett land Mathias Ahrn Jan-Eije Hammaräng.
Presentation av gipsmask-gör en snygg presentation av din mask
Formellt, skarpt och snyggt
Syftet med en personlig handlingsplan
Logga in i Fronter och klicka på:  Rum  Alla rum  Biblioteket  Projektarbetet En plats att börja på Här hittar du massor av råd och tips – följ länkarna!
- Vikten av att kunna sälja in sin idé
Bedömningskriterier för åk 6
IT-kompetens Svenska & Engelska. IT-kompetens Svenska & Engelska.
Skriv till jag säger stopp, sen läser ni upp.
Olika metoder för ett systematiskt kvalitetsarbete
Otulp Rymdvarelsen som kom till klassen
K ALLE K ARLSSON IUP vt J AG GÅR I SKOLAN FÖR ATT …
Läroplansträff Välkomna. Dagens arbete Björkbackaskolan presenterar sitt framgångsrika arbete med lärandeuppdraget Bedömning för lärande -
Läroplansträff Välkomna!. Program för dagen 8.30 Inledning och program 8.40 Lars introducerar dagen med några bilder om undervisning och lärande.
Kunskapskrav betyg E Geografi åk 6
Ett arbetsområde om poesi
Problembaserat inlärande eller Problembaserat lärande
Vad är du för typ av person?
Att synliggöra lärande
Pict-O-Stat - ett enkätverktyg för LSS verksamheter
Turismens historia kapitel 2.
Sökstrategier. Skaffa dig en överblick över din upptäckare/upptäckt (Lektion 2)
Om konsten att bedöma trovärdigheten hos det du ser, hör och läser
Skrivarskolan KÄLLHÄNVISNING.
? Gymnasiearbetet Hur kan biblioteket hjälpa dig
Presentation 5 p (kräver närvaro hela lektionen) Fundera under presentationen på hur de olika bakgrunderna fungerar ! SRH.
Kunskapskrav och matriser
Dagens lektion 13/ Mål: Metod: Tid:
Riktad skrivning Vad är Mesopotamien?
Dokumentation av PRAO med hjälp av digitalt berättande
FRÅN KUNG TILL KEJSARE DEL 2 Revolutioner!. INNEHÅLL  Momentet tar vid där det förra slutade och kastar oss in i sjuttonhundratalet.  Vi kommer att.
Argumenterande text.
- att läsa & skriva noveller
KÄLLKRITIK.
Förstå, jämföra och föreslå åtgärder Centrala ord och begrepp
Religionskunskap 1, 50 p. Religionskunskap 1, 50 p.
En guide för arbeten i SO
Sju ”SAKER” som du ska bli duktig på när vi läser historia
JORDENS INRE OCH YTTRE KRAFTER
KÄLLKRITIK & INFORMATIONSSÖKNING
Varför UNIKUM? Genom att arbeta med IUP via Internet och verktyget Unikum vill vi uppnå flera saker: Ökad delaktighet i planeringen från föräldrar och.
Fjordskolans förväntningar på elever och föräldrar
Bäst uppfinningarna!. Teknik och fysikaliska begrepp ha kunskaper om användning av naturvetenskap och teknik i samhället kunna beskriva några vardagliga.
SKRIVA NOVELL Genre: Berättande text – den kan vara påhittad eller sann Syfte: Underhålla eller roa läsaren/lyssnaren.
Utveckla skrivandet.
Mål, kunskapskrav och LGR-11
Nationellt prov Sv – I andras ögon.
Caroline Hansson, Pilbäckskolan
Analysförmåga Jämföra: Likheter och skillnader, för- och nackdelar
Formellt, skarpt och snyggt
Nationer, ideologier och folkmord genom
Hur får vi Sigbox att bli en helhet? BFL, SUA, IKT.
Litteraturhistoria – epoker och analys av textutdrag
Fritt Broderi.
Källor Ett samarbete mellan svenska och religionskunskap ht- 15.
Iris Rosengren Larsson
Presentationens avskrift:

Presentera en flodkultur! Historia, kultur, teknik/ vetenskap, religion, myter, dåtid och nutid.

Uppgiften Skapa en photostory där ni presenterar information om er flodkultur (se nedan) Källor ska alltid anges. Start:V.9, lektion 3

Bedömning Bedömning sker genom kamratbedömning via elektronisk enkät. Ditt arbete kommer att bedömmas så här.

Källor: Källorna saknas helt eller delvis, eller är inte korrekta. Dina källor är korrekt skrivna och finns med i gruppens källförteckning vid deadline. Du använder olika källor. Presentation: Du plagierar och läser upp det som andra skrivit och presenterar andras bilder. Du har inte brytt dig om att kolla om materialet får användas av dig vid publicering. Du återger fakta med egna ord. Du använder andras bilder med deras tillstånd. Presentationen är tydlig, saklig och hänger ihop på bra sätt med gruppens övriga material. Din presentation är mycket genomarbetad och visar på djupa kunskaper. Fakta Du använder inte historiska begrepp i redovisningen. Du använder historiska begrepp på ett i huvudsak fungerande sätt. Du använder historiska begrepp på ett relativt väl fungerande sätt. använda historiska begrepp på ett väl fungerande sätt Din presentation fokuserar mer på roliga effekter än på fakta. Du har grundläggande kunskaper om historiska förhållanden, skeenden och gestalter under olika tidsperioder. Eleven har goda kunskaper om historiska förhållanden, skeenden och gestalter under olika tidsperioder. Eleven har mycket goda kunskaper om historiska förhållanden, skeenden och gestalter under olika tidsperioder.

Genomförande Vecka 9 11 12 Lektion 1 Faktasök, göra källförteckning Skapa photostory Lektion 2 Deadline 1. Deadline 2. Lägga ut på skolans hemsida Lektion 3 Intro / faktasök Redovisning med kamratbedömning Deadline 1: Då skall allt fakta vara insamlat. Källhänvisningarna ska vara skrivna. Inga andra källor får användas efter deadline! Deadline 2: Arbetet läggs ut på skolans hemsida. Redovisning: Fredag v. 12 .Arbetena ligger då ute på Hagaskolans hemsida. Var och en ger kamratbedömning enligt schema (delas ut på fredagen.)

Gruppindelning 7B Grupp 1 Grupp 2 Grupp 3 Grupp 4 Grupp 5 Grupp 6 Felix Joakim Ville Isak Elina Andreas Nor David Elias Tom Costas Ariam Harry Anja Noah Gustav K Simon Kalle Anna Lydia Aya Gustav L Anton Hugo Lucas Maya

Gruppindelning 7C Grupp 1 Grupp 2 Grupp 3 Grupp 4 Grupp 5 Nasia Julia Isabelle Sandra Kristoffer CW Tintin Sofia V Albin Sofia J Love Simon Å Simon S Viktor Alice Nadja Edvin Denis Richard Shaimma Egil

Historia Sätt in kulturen i en tidslinje Presentera den geografiskt med en kartbild Kända personer eller händelser?

Kultur Vad vet vi om deras kultur? Har de bidragit med något kulturellt?

Teknik / vetenskap Presentera kända upptäkter / uppfinningar som flodkulturen har upptäckt. Orsak till upptäckten? Resultat av upptäckten? Bilder!

Religion Monoteistisk eller polyteistisk religion. Vad vet vi om deras riter och kult? Bilder!

Myter Beskriv en myt eller berättelse från flodkulturen. Varför är den viktig? Bilder!

Dåtid och nutid Hur har flodkulturen påverkat oss? Bilder!

Quiz med frågor på slutet (+ de rätta svaren förstås..)