Kapitel 4 Hälsofrämjande arbete

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
FÖRA BARN PÅ TAL En metod att stärka föräldraskapet när
Advertisements

Hälsolyftet och LSH-studien
Hålltider för dagen 9.00 Kaffe 9.30 Inledning, start
METODIK FÖR FRÄMJANDE OCH FÖREBYGGANDE ARBETE I PRIMÄRVÅRDEN
Kapitel 2 Livsstilens betydelse för hälsan.
TEMA I HÄLSOFRÄMJANDE LIVSSTIL
Unga14 10 – 21 februari (v 7-8) sker en mätning av folkhälsa bland barn och unga.
Kim Thorsen Docent, överläkare, Utbildningschef, Örebro läns landsting
Pedagogisk dokumentation i det systematiska kvalitetsarbetet
DAGENS LEKTION Dagens ”Varför är ni här?” Filmvisning av Älskade kött
Gävleborg förskriver flest antal FaR i landet Regina Bendrik leg sjukgymnast/specialistsjukgymnast PV FaR-samordnare
Vart är vi och hur går vi (mycket)vidare?
Pedagogisk dokumentation
Välkomna!. Vård- och omsorgscollege 17 Regionala college 70 Lokala college 145 Kommuner 19 regionala college representerade idag.
En reviderad läroplan för förskolan
Hälsopedagogik- Vad är det ?
Långsiktig beteendeinriktad behandling för livsstilsförändringar
(CC BY 2.0)
Björn Thuresson CSC HPCViz/VIC Datorspelsdesign DH2650.
Janlert U. Folkhälsovetenskapligt lexikon
Hälsoenheten Södertälje
Hälsa på samhällsnivå Hur vill du jobba med kapitel 7.
Läroplansträff Välkomna!.
Läroplansträff Välkomna!. Program för dagen 8.30 Inledning och program 8.40 Lars introducerar dagen med några bilder om undervisning och lärande.
Läroplansträff Välkomna.
Välkomna till Färila skola läsåret 14/15
Nationella riktlinjer för sjukdomsförebyggande metoder och levnadsvaneprojektet Raija Lenné Raija Lenné 2014.
Mår du bra nu? Fråga 1=Ja 2=Nej 3=Vet ej. Andel i Östergötland som anger sin hälsa som utmärkt eller bra.
Mellan äldreomsorg och psykiatri
Vardagsrehabilitering
Fysisk aktivitet på recept ® Jill Taube FaR ® i Stockholms Läns Landsting Centrum för allmänmedicin, Stockholms Läns Landsting och Karolinska Institutet.
Hälsopedagogik. Kapitel 1 Hej, hur mår du?
Sjukgymnastik för äldre personer
Kapitel 2 Livsstilens betydelse för hälsan.
Vad kan man vinna? Hälsoekonomi med samverkansperspektiv
Forsknings- och utvärderingsmetoder, 15 hp
Levnadsvanor vid sjukdom - etiska aspekter
Diskussionfrågor Processtödjarutbildning vt11 Grupper som arbetat med Els-Mari Törnquist, Bengt Cederberg och Sverker Aasa.
LEDARSKAP & METODIK Kristina Yondt
Hälsopedagogik Kapitel 4
Lärandemål Program Dialogerna 1& Presentation av dialog Lunch dialog dialog.
Samhällskunskap 1a1 Kursens: mål innehåll kunskapskrav samhällsfrågor
Bakomliggande arbete Hittar vi på VC de med kronisk oupptäckt sjukdom eller som ligger på gränsen? Hur ska vi hitta dem lättare? Hur ska vi ta hand om.
”Att skriva recept” En metod för individuell ordination av fysisk aktivitet.
IDROTTSPSYKOLOGI Träningslära 1.
Hälsopedagogik- Vad är det ?
BETYGSKRITERIER I GEOGRAFI
0/00 Birgitta Rolfsdotter 2004 FYSS står för FYsisk aktivitet i Sjukdomsprevention och Sjukdomsbehandling
SOCIOLOGI som vetenskap och studieinriktning
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Hälsa.
Presentation av Folkhälsoplanerare Emma Hevelius
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Hälsoval Skåne: Vårdgivaren ska på individnivå arbeta med hälsofrämjande och sjukdoms- förebyggande insatser, såväl primär- som sekundärpreventiva, ge.
Konditon Upplevelsen av ett motionspass påverkas vilken intensitet träningen har. Man kan dela upp konditionsträning i två delar: Högintensiv träning och.
Vo12 Projekt på APL: Lagar och bestämmelser
Betygskriterier Idrott & Hälsa
Hälsopedagogik. Kapitel 1 Hej, hur mår du?
1 Välkomna HFSU-nätverk 10 december 2010 Hällefors kommun.
Läroplansträff Välkomna.
Hälsopedagogik. Kapitel 1 Hej, hur mår du?
Kapitel 2 Livsstilens betydelse för hälsan.
Inspirationsdag Hälsofrämjande primärvård 15 nov 2012.
Hälso- och sjukvårdsförvaltningen Sofia Carlsson FYSS FYsisk aktivitet i Sjukdomsprevention och Sjukdomsbehandling. En handbok i fysisk aktivitet för hälso-
Förbättrad patienters delaktighet i sin egen rehabilitering
Föreläsning 7 Observation som datainsamlingsmetod
Sociologi Introduktion.
Ungdomskulturer 100 p Introduktion.
Träff 2 Välkommen!.
Häsokunskap 1 hösten 2008 Emelie Åhlberg.
Presentationens avskrift:

Kapitel 4 Hälsofrämjande arbete Kunskapskrav  Eleven redogör för faktorer som påverkar människors hälsa och välbefinnande samt förklarar samband och drar slutsatser. Dessutom redogör eleven för några folksjukdomar samt hur de kan förebyggas och behandlas. I redogörelserna använder eleven centrala begrepp och teorier. Charlotte L & Carolina W

Vad ska vi gå igenom idag: Teorigenomgång: 30 min. Vad säger litteraturen? FYSS & FaR Arbetsuppgift – Redovisning Livsstilsprojekt – Eget arbete

Hälsofrämjande arbete Egen påverkan Egen kontroll Egen förändring

Hälsoupplysning 1800- talet Präster och lärare – stod ofta för hälsoupplysning. 2000- talet Statens folkhälsoinstitut Hälsoupplysning Informera om möjligheter att förhindra sjukdom samt bevara en god hälsa.

Hälsoprofil Syftet: Är att personen själv analyserar sin hälsa samt blir motiverad till förändringar för att öka hälsan. Samtalet kring olika frågor om hälsoprofilen diskuteras med en person som har utbildning inom området. SMART!

Sekundärpreventivt Arbete vid folkhälsosjukdomar, handlar ofta om att ändra ett ohälsosamt beteende eller livsstil. Kunskap, förståelse och insikt. Är förutsättningar för att ta sig ur ett ohälsosamt tillstånd och ha inflytande över sitt tillfrisknande.

FYSS & FaR FYSS – Fysisk Aktivitet i Sjukdomsbehandling och Sjukdomsprevention FaR – Fysisk aktivitet på Recept

FYSS Kunskapsbank om hur fysisk aktivitet: Verkar sjukdomsförebyggande och sjukdomsbehandlande

FaR Ordination av Fysisk aktivitet Metod för att främja folkhälsa Ordineras av legitimerad sjukvårdspersonal Viktigt med uppföljning

Fortsättning… Individanpassa Öka stegvis Måttlig intensitet – Borgskalan 12-13, vilket innebär 55-70% av maximal hjärtfrekvens.

Filmtajm… http://www.youtube.com/watch?v=1hwQUUHCZ7g

Arbetsuppgift: Ni kommer att få dela in er i grupper om 3-4 personer och fördjupa er inom följande områden: Högt blodtryck Stroke/slaganfall Fetma Diabetes typ 2 Depression Uppgiften kommer på nästa sida.

Uppgift! Vad innebär sjukdomen för personens hälsa? (Dvs. symtom, hur påverkas personens vardag? Vad behöver personen tänka på?) Hur kan ett FaR se ut för personen? Hur kan fysisk aktivitet vara positivt för personen? Motivera hur ni kom fram till era slutsatser. 45 min. (inkl. 15 min. rast) Säg vart ni går någonstans! Redovisning sker i grupp: max 5 min.

Livsstilsprojekt!