Formativt och Summativt

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Introduktion till dagens övning
Advertisements

I detta bildspel reflekterar kollegor i olika ämnen tillsammans över språkliga handlingar i klassrummet. Underlag till diskussionen är den uppgift som.
Skollagen 3 kap 3§ ”ska elever ges den ledning och stimulans som de behöver i sitt lärande och i sin personliga utveckling för att de utifrån sina egna.
Nulägesanalys genom frågor
Bedömning som motivation och utvecklande pedagogiskt verktyg
Docent i pedagogiskt arbete, FD
Att bedöma elevers kunskaper i NO Anders Jönsson.
BFL Piloter och rektorer 27/8 De 5 nyckelstrategierna
Utifrån entreprenöriellt lärande
Formativ: för att göra eleven medveten om sitt lärande
Bedömning Varför Vad Hur Relia-bilitet Vali-ditet.
Högtidstal Retorik.
MIK-verktyg i klassrummet Pernilla Laursen
Bedömning av professionell kompetens
Historia/SO En resa bakåt i tiden med dagens verktyg.
Läroplansträff Välkomna!.
Självvärdering 13 november 2013 Henrik Svensson.
Syftet med en personlig handlingsplan
Eller formativt lärande…
Hur stärker vi rektors pedagogiska ledarskap
Läroplansträff Välkomna!. Program för dagen 8.30 Inledning och program 8.40 Lars introducerar dagen med några bilder om undervisning och lärande.
Uppföljning av lärares arbete i klassrummet
Hej och välkomna!.
Lokal Pedagogisk Planering
”Det är fett kul att lära sig saker man inte visste innan”
Att synliggöra lärande
Matematiklyftet Märta-Stina Gahlin Lundberg
Information till föräldrar Madenskolan Hösten 2014
Formativ bedömning i itslearning
Mårten Hultgren Kungsholmen gymnasium Stockholm martenmatematik.
Träff BFL-piloter 15/11 Kollegiesamtal Dokumentationsmall
Bedömning Strategi 2 Tillfälle 4 1 Att ta fram belägg för elevers prestationer Att åstadkomma effektiva klassrumsdiskussioner, aktiviteter och.
Mall för alignmentmatris
Rudbeck - en utvecklingsresa
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Planering och genomförande av undervisningen
Bedömning – en resa med eleverna
Utmaningar i arbetet med BfL
Portfolion / Dokumentationen bidrar till utveckling
Nätverk kursplanepiloter
Läroplansträff Välkomna!.
Bedömning för lärande En beskrivning av hur bedömning kan förstärka elevernas lärande Sammanfattning Christian Lundahls bok Bedömning för lärande 2011.
BFL Bedömning för lärande
Reflektioner från grupperna No hands up…
Planering Tydliggöra Strukturera Kommunicera Utvärdera Bedömning Kartlägga Värdera Synliggöra Återkoppla Utvärdera.
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Vilka är vi och vem är jag?
Samhällskunskap 1b Bedömning.
Vilka är vi? GR Utbildning Pedagogiskt Centrum Sandra Svensson.
Bedömning Matriser Tillfälle 3 1. Till idag Läst Pettersson Konstruerat matris, 2.
Modell för kollegialt lärande genom klassrumsbesök
Bedömning för lärande = Ett förhållningssätt
SM i Ung Företagsamhet Lärarkonferens.
Jag och min iPad Praktiska exempel från ett elev- och lärarperspektiv
Välkomna Klassbloggen Lärare i klassen Skolrådsrepresentanter
"Att tydliggöra kunskapskrav - arbete med källor och källkritik”
Elev loggbok.
Att jobba språkutvecklande
FORMATIV BEDÖMNING BEDÖMNING FÖR LÄRANDE.
Hur får vi Sigbox att bli en helhet? BFL, SUA, IKT.
Kunskaps mål Centralla innehåll Väggen att upp nå målen Bedömning betygsättning Utvärdering Vad är undervisning?
Systematisk problemlösning enligt EPA-modellen -MÖJLIGHETER OCH UTMANINGAR.
Formativ undervisning – träff 1. Tankar om att vara förstelärare  Hedrande att få detta uppdrag  Mycket att leva upp till.  Dubbla roller – både kollega.
Photo by subcomandanta - Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike License with Haiku Deck.
Att synliggöra det synliga lärandet. Bedömning för lärande Åsaskolan onsdagen den 5/10.
Att synliggöra det synliga lärandet
Formativ undervisning – Workshop 2 - Lärandemål
Svenska – skriva berättelser
Nätverksträff 2 Synliggöra lärandet
BFL, allmänna råden, gröna matriser
Presentationens avskrift:

Formativt och Summativt Bara ord eller användbara verktyg? Therese Ellingsen 2015

Används när undervisningen av ett moment är avslutat. Summativ Bedömning En process där läraren samlar information och värderar elevens färdigheter och kunskaper. Används när undervisningen av ett moment är avslutat. Kan användas till att se vad eleven behöver utveckla inom ämnesområdet.

Verktyg kring summativbedömning Prov Redovisning av olika slag Samtal och diskussioner

Formativ bedömningsprocess Målet för undervisningen tydliggörs både för eleven och läraren. Tar reda på vart eleven och lärare befinner sig i en lärprocess. Får eleven att känna delaktighet i sitt eget lärande. Snabb återkoppling

Verktyg kring ett formativt undervisningssätt No hands up Digitalt responssystem Flipped Classroom – Det omvända klassrummet Filmad undervisning Enter och Exit-ticket Kompisbedömning Bedömningsmatriser

Kompisbedömning Med hjälp av kunskapsmatriser Få och ge feedback Skapar variation - se olika kvaliteter Revidera innan lärarbedömning Ett sätt att lära sig att ge feedback

Vad tränas i kompisbedömning? Kunskapsmässiga utmaningar Pedagogiska utmaningar Psykologiska utmaningar

Bedömningsmatriser = Feedback för lärande Kunskapsmatriser

Kunskapsmatriser 1.Vart är jag på väg? 2. Var befinner jag mig i förhållande till målet? 3. Hur ska jag närma mig målet?

Att göra en matris

Ämnesstruktur Vilket är kunskapsmålet? – Vad är det jag vill att eleverna ska kunna efter lektionen/arbetsområdet? Vad är det eleverna behöver kunna? – Vilka steg/moment måste sitta?

Arbetsgång Ge eleverna en mall/struktur på vad de ska arbeta med och vilken ordning. Omvänd EPA Introducera matrisen Egen bedömning/Kompisbedömning

Den summativa bedömningen Ny matris Använda den formativa

Jag vill berömma dig för ditt upplägg kring prov Jag vill berömma dig för ditt upplägg kring prov. Det blir mycket tydligt, både för oss föräldrar och för barnen. De vet precis vad de ska kunna! Åsa, Förälder till elev i skolår 4