Bemötande. Varför denna lärfråga? Hypotes: Vi trodde att vårt bemötande påverkar elevers ansvarstagande för sin skolsituation.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Ledningsdeklaration Länna/Rialaenheten 2009
Advertisements

Samtala om böcker.
Att tydliggöra de långsiktiga målen i Lgr -11 och kunskapskravens fem övergripande förmågor för elever, föräldrar och pedagoger. THE BIG FIVE.
KOLLEGIAL HANDLEDNING REFLEKTION TILLSAMMANS I ARBETSLAG
Att tydliggöra de långsiktiga målen i Lgr -11 och kunskapskravens fem övergripande förmågor för elever, föräldrar och pedagoger.
Att träna Läsförståelse
Modersmålsenheten 28 oktober 2013
Lönar det sig med utbildning?
Handlingsplan för matematikutveckling
Närvaro!!.
Kvalitetsäkring , avd. Holmen, Tullens förskola, Tema: Matematik i vardagen Varför matematik? Matematik används dagligen i många olika situationer.
Bedömning av föräldraförmåga med fokus på barnets behov
Pedagogisk dokumentation
Ödehuset Det var en gång en flicka som hette Lisa. Hon
Syftet med en personlig handlingsplan
Välkomna till föräldramötet för årskurs 2
Ingrid Svensson, Eva Horneij Inquiry-based learning ( IBL) - En pedagogisk metod som stimulerar till nyfikenhet och gränsöverskridande lärande”
LIKHETSTECKNET Learning study i skolår 6 och 7
Eller formativt lärande…
Demografi och framtiden Vad kan man göra åt situationen i olika kommuner, skilda regioner och regionen som helhet?
PBS i förskolan (Katina Thelin).
Strömslundsskolans Värdegrund.
Föräldramöte augusti 2014.
År 1: Vad motiverar elever?. Forskningsfrågor Vilka faktorer är avgörande för elevernas motivation? LÄRAREELEVERMÖNSTER?
Jakobsgårdskolan ansvar - kunskap - självkänsla - framtid Lokal arbetsplan Prioriterade mål under året! Pedagogik i klassrummet För att uppnå.
Steg 3 – Mötet RUTINER FÖR VÅRT ARBETSMILJÖARBETE
Mårten Hultgren Kungsholmen gymnasium Stockholm martenmatematik.
Ett Brott Är Ett Brott Av Lovisa
Träff BFL-piloter 15/11 Kollegiesamtal Dokumentationsmall
Nolltolerans Haga/Katrinelund. Haga Tittade på Hagas egen trygghetsenkät (görs två ggr/år) där det gick att utläsa att eleverna vet vem de ska vända sig.
1. Bosättning Hur bodde befolkningen förr i tiden?
Sammanställning Enkät HT-2012 Antal svarande: 360/443 (81,6% svarsfrekvens)
Ett naturvetenskapligt arbetssätt
Nätverksträffen i Sundsvall 2008
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
År 2: Återkoppling. Lärfråga: Hur kan vi ge återkoppling på ett sätt som främjar elevernas lärande och motivation? Hur kan vi ge återkoppling på ett sätt.
Ledarutveckling över gränserna
Prioriterat utvecklingsområde 10/11
Nätverksträff i Aronsborg mars 2007 Att få en djup förståelse av vardagsverksamheten.
Fritidshemsutveckling - en kvalitetshöjning för alla?
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Varför börjar alla prata om ”Drop outs” ?
Elevdemokrati i praktiken
”Förskolan ska sträva efter att varje barn utvecklar förmåga att ta hänsyn till, och leva sig in andra människors situation samt viljan att hjälpa andra.”
Lärande samtal Utse en gruppledare som leder samtalet och håller tiden
SAMARBETE - OM ATTITYD, FÖRSVAR OCH ATT BEVAKA EGNA INTRESSEN.
MAKTLEKAR.
Caroline Hansson, Pilbäckskolan
Modell för kollegialt lärande genom klassrumsbesök
Motivationen att lära sig svenska
Analysförmåga Jämföra: Likheter och skillnader, för- och nackdelar
en start för det lagstadgade likabehandlingsarbetet
Hälsofrämjande arbetsplats
Dialekter i Sverige Så här säger läroplanen: ” Eleven ska kunna föra enkla resonemang om språkliga varianter inom svenskan”
1 Genevadsskolan Antal svar elever: 45 - svarsfrekvens 96% Antal svar vårdnadshavare: 5 - svarsfrekvens 11% April 2015 Laholms kommun Skolundersökning.
Rudboda skolas fritidshem och fritidsklubb
Elev loggbok.
Utvärdering av workshop - Future Living Vilken grupp tillhörde du? NamnAntal% Byggteknik & Affärsmodeller för framtida bostäder 637,5 Energi och flödeseffektivitet.
SAMTALSMETODIK – HUR NÅR JAG FRAM OCH SKAPAR KONTAKT.
VISA DENNA BILD: INLEDNING
Eleverna i klass 1-6 har svarat på enkäten
Skriv orden i ordlistan ”Veckans ord” – alla orden behöver du förstå och kunna använda på läxförhöret 1/9. *realistisk *kontrollera *tuffa krav *tenta.
Träff 13 Välkomna!.
Argumenterande text.
Stöd och anpassning av undervisningen för varje elev. Vad krävs?
Krav på programmering i skolan
PALLIATIVT UTVECKLINGS CENTRUM
- Hur kan vi göra det lättare, samstämmigt och tillgängligt för alla?
? ? ? ! 3 min (30 min ex prat) 35 min Nu ska vi tala om dilemman. Ett äkta dilemma är en svår situation som inte förefaller ha någon.
Presentationens avskrift:

Bemötande

Varför denna lärfråga? Hypotes: Vi trodde att vårt bemötande påverkar elevers ansvarstagande för sin skolsituation.

Bemötande vid sen ankomst

Metod Klasserna informerades om vårt ”nya” tillvägagångssätt Samtal med elever med sen ankomst efter lektionens slut Loggbok fördes

Resultat Studiemotiverade elever tycktes visa förståelse för hur sen ankomst påverkar arbetssituationen i klassen. Elever med regelbunden sen ankomst visade ingen förståelse. Socialt osäkra elever prioriterar en ”ledig” kompis. Läraren blev a) tryggare b) mera fokuserad på lektionsinnehållet c) mindre stressad och hade ett bättre bemötande av eleven.

Lärdomar För litet underlag för att se tydliga mönster. Fler lärare och fler elever behöver involveras under en längre tid. Lärare och elever får bättre förståelse för varandras situation. Vi lärare blev mera medvetna om olika konkreta vardagssituationer och våra reaktioner i samband med dessa.