Lektion 1 Mål med lektionen:

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Betyg och bedömning.
Advertisements

Tips när du planerar måltider
”Tidigare har läraren skrivit hur det har gått för mig i skolan som mamma och pappa fick läsa hemma. På utvecklingssamtalet har mest de vuxna pratat och.
”Språk, lärande och identitetsutveckling är nära förknippade
Det svenska kulturarvet
Ekologiskt fotavtryck och miljömärkningar
Mål och betygskriterier
HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP
Fakta att kunna resonera kring Nyckelhålet s Kolhydrater s
MATCIRKELN OCH TALLRIKSMODELLEN
Målet med dagens lektion: Lektion 1
Näring och individuella behov åk 8
Hem- och konsumentkunskap
Hem- och konsumentkunskap Lektion 3
Mat och hälsa åk 6.
Utvärdering i HK?.
MAT Vad väljer jag? Hälsa Ekonomi Miljö.
Hur man lär sig saker på bästa sätt!
Läskotten.
Portfolion / Dokumentationen bidrar till utveckling
Vad gör vi idag? Lek 1 Vad händer idag och varför?
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 1 Vad händer idag och varför?
Hur ska man planera upp sina måltider?
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför? Tvätta varför då?
Sveriges matkultur.
Caroline Hansson, Pilbäckskolan
Analysförmåga Jämföra: Likheter och skillnader, för- och nackdelar
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Exempel på skriftligt omdöme
1. Presentation 2. Presentation av ämnet nzXKR4 nzXKR4 3. Vad är HEM:
Hem- och konsumentkunskap 1. Presentation 2. Presentation av ämnet KR4 3. Smarta Val ?
Tidsord När du skriver tidsord ska du tänka på om det du berättar är i dåtid, nutid eller framtid. Tänk på vilket tempus du ska använda. Du använder tidsord.
Matlagningsmetoder Metoder för hur man lagar mat.
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Lektion 1 Mål med lektionen: -Jag jämför olika måltider och beskriver vilken näring de innehåller samt hur de påverkar ekonomi och miljö. Detta gör vi:
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Pannkaka?  Sammanfattande test lektion 47  Det som vi främst kommer att.
Elev Här är några av de bilder jag pratade kring första tillfället ni hade HKK-ämnet nu i åk.8.
MÅLTIDER - Hur jag ger min kropp bränsle och byggstenar!
Studieteknik – Konsten att plugga mindre Fredrik Stenmark Plugga hårdare.
Kompetensutveckling MILJÖ Miljöenheten vid GU erbjuder kompetensutveckling för anställda vid universitetet. ”Sommarbuffén” är en sådan utbildning.
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
Presens Verb i presens beskriver något som händer nu men vi: använder också verb i presens när vi pratar om något allmänt. Det regnar på hösten eller Många.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Pizza Recept till lektion 5. Pizza kemiskt jäsmedel = bakpulver kan du nämna 2 till?
Svensk matkultur Historiskt perspektiv Historieätarna.
Lära för livet!.
Meny vecka 22 Måndag: Kyckling gryta serveras med bulgur
Välkommen till bords Serveras kl. Fredag
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Tisdag: Nötfärsgratäng med potatis Onsdag: Kycklingsoppa serveras
Träna svenska A och B Häfte 10 Mat och dryck En matsedel Matsedel
Djuren möter ungdomskulturen
Hem- och konsumentkunskap
Hem- och konsumentkunskap
Eget arbete? Lektion 3 ht- 17.
Välkomna till vår förberedelseklass
Hem- och konsumentkunskap Smarta Val
Identitet Sömnadsprojekt åk 7 Hösten 2016
Matsedel vecka 6, 5-11 februari
Träff 11 Välkomna!.
Lektion 3 Frukost Paula Frösell, leg dietist och Brand manager Mat & Måltider och hälsa.
Djuren möter ungdomskulturen
Det är eftermiddag och Wilma och Hugo har precis kommit hem ifrån skolan. De ska snart iväg till sin träning, men måste göra sin läxa först. – Vi måste.
Det är eftermiddag och Wilma och Hugo har precis kommit hem ifrån skolan. De ska snart iväg till sin träning, men måste göra sin läxa först. – Vi måste.
Vad gör vi idag? Vad händer idag och varför? Matlagningsprov ½ gruppen. Ta med dig recept och anteckningar om du ska laga mat, är du kamratbedömare tar.
Presentationens avskrift:

Lektion 1 Mål med lektionen: Jag förstår vad ämnet hem- och konsumentkunskap (HK) innebär. Jag förklarar hur matcirkeln ska användas. Jag diskar och håller rent i köket. Detta gör vi: 1. Tyst samtal – Vad innebär ämnet hem- och konsumentkunskap? (Vad kan vi idag om olika begrepp?) 2. Genomgång av matcirkeln – film ”Äta bör man”. 3. Rita matcirkel. Vi gör en egen matcirkel. 4. Vi lagar en matcirkelsmörgås. 5. Vi repeterar hur man diskar och rengör i köket. Läxa: Repetera matcirkeln mm s.4-8, läs igenom s. 142-145 om tips och råd i köket och hygien.

Utvärdering i skrivboken Hur väl nådde du upp till målen idag? Beskriv matcirkeln och hur man använder den. I filmen berättade de om olika näringsämnen som finns i maten. Vilka kommer du ihåg?

Lektion 2 Mål med lektionen: Jag förklarar hur jäst fungerar och vad som händer när degen jäser. Jag bakar med jäst. Jag använder olika mått när jag bakar. Jag prisberäknar flingor. Detta gör vi: 1. Baka grahamsfrallor. 2. Vi studerar flingpaket och jämför priset på dem när vi fyller i ett protokoll. 3. Film – ”Hoppsan Kerstin – frukost” Värdera ditt arbete med frallorna i skrivboken. Vad ska man tänka på när man bakar med jäst? Vad händer när degen jäser? Vad i ditt arbete fungerade? Var det något som inte fungerade? Vad ska du tänka på nästa gång du bakar med jäst?

Lektion 3 Mål med lektionen: Jag förklarar hur matcirkeln ska användas. Jag jämför innehåll och förpackningar för att sen kunna välja flingor som är bra för H, E, M (hälsa, ekonomi och miljö). Jag förklarar vad nyckelhålsmärket innebär. Detta gör vi: 1. Förhör på matcirkeln. 2. Film – ”Nyckelhålet” och ”Det dolda sockret” 3. Vi fyller i resten av protokollet. 4. Vi lagar en frukost med gröt, smörgås mm. Innan lektionen är slut ska hela protokollet om flingorna vara ifyllt och du ska ha resonerat kring dina val. Läxa: Planera, tillaga och servera en frukost hemma. Om ni har möjlighet tar ni bilder på frukosten. Muntlig redovisning nästa vecka.

Mål med lektion 3: Jag förklarar hur matcirkeln ska användas. Jag jämför innehåll och förpackningar för att sen kunna välja flingor som är bra för H, E, M (hälsa, ekonomi och miljö). Jag förklarar vad nyckelhålsmärket innebär. Värdering av lektionen: Titta på målen ovan. - Hur väl nådde du upp till dessa? - Vad behöver du öva mer på under kommande lektioner?

Lektion 4 Mål med lektionen: Jag förklarar skillnaden på konsumentinformation och reklam. Jag steker med hänsyn till H,E,M (hälsa, ekonomi och miljö). Jag använder redskap som fungerar. Jag övar på att motivera val av flingor utifrån H,E,M. Detta gör vi: 1. Presentation av läxa – frukost. 2. Vi lagar Omelett – frukost/mellanmål. 3. Vi tittar på elevexempel av ”välja flingor”. 4. Vi fortsätter att titta på olika flingpaket – Vad är konsumentinformation och reklam? Hur skulle en förpackning se ut med bara konsumentinformation/bara reklam? 5. PPT-film ”reklam och konsumentinformation” 6. Film ”Speja på reklam” Läxa: Titta på metodfilmen ”Steka omelett”.

Jag förklarar skillnaden på konsumentinformation och reklam. Mål med lektion 4: Jag förklarar skillnaden på konsumentinformation och reklam. Jag steker med hänsyn till H,E,M (hälsa, ekonomi och miljö). Jag använder redskap som fungerar. Jag övar på att motivera val av flingor utifrån H,E,M. Värdering av lektionen: Titta på målen. - Beskriv vad du har lärt dig och övat på idag. - Hur väl har du nått upp till målen?

Lektion 5 Mål med lektionen: Detta gör vi: Jag lär mig att välja varor som är bra för miljön. Jag planerar, tillagar, serverar och efterarbetar i köket. Jag kokar med hänsyn till H, E, M (hälsa, ekonomi, miljö). Jag utvärderar arbetsprocessen. Detta gör vi: 1. Film ”Du mår som du äter – bara fisk”. 2. Jobba med hälsomärkning och miljömärkningar. 3. Vi lagar fisk i ugn med kokt potatis och olika tillbehör. Läxa: Titta på metodfilmerna ”Steka omelett” och ”Koka potatis och rotfrukter” samt öva på märkningarna.

Utvärdering av lektionen Beskriv i vilken ordning ni tillagade maten. Skriv i punktform. Fungerade hela arbetsprocessen (planera, tillaga, servera, efterarbeta) eller hade du gjort på något annat sätt om du lagat maten igen? Beskriv hur du kokade potatis med hänsyn till H, E, M. Är denna maten bra för miljön? Varför/varför inte? Sej? Potatis? Ärtor? Morot? Broccoli? Tomat?

Lektion 6 Mål med lektionen: Detta gör vi: Jag lär mig att välja varor som är bra för miljön. Jag planerar, tillagar, serverar och efterarbetar i köket. Jag kokar och steker med hänsyn till H, E, M (hälsa, ekonomi, miljö). Jag utvärderar arbetsprocessen. Detta gör vi: 1. Vi fyller i ett Venn-diagram om potatis och ris. 2. Vi lagar: Korv stroganoff och ris med grönsaker. 3. Vi går igenom hur man kan välja miljövänlig mat. 4. Film om falukorv. Läxa: Öva kokning och stekning inför provmatlagningen. Se metodfilmer. Öva på hur man kan välja miljövänlig mat: Säsong, närproducerat, miljömärkningar som t ex Krav, EU-lövet och MSC.

Utvärdering av lektionen Hur fungerade det att planera, tillaga, servera och efterarbeta (arbetsprocessen)? Hade du gjort på något annat sätt om du lagat maten igen? Beskriv hur du stekte löken och korven med hänsyn till H, E, M. Beskriv hur du kokade riset med hänsyn till ekonomi och miljö. Är maten vi lagade förra och denna veckan bra för miljön? Varför/varför inte? Sej? Potatis? Ris? Morot?

Lektion 7 Provmatlagning – Köttfärsgratäng med valfria grönsaker/frukt (tänk på matcirkeln). (I frysen finns ärtor och broccoli.) Ni har 1tim 15 min till förfogande. Maten serveras varm kl. 13.45! Utvärdering av arbetsprocessen - stencil (planera, tillaga, servera, efterarbeta)

Lektion 8 Mål med lektionen: Detta gör vi: 1. Vi skriver ett prov. Jag skriver ett prov där jag jämför bröd och resonerar om pris, påverkan på hälsa och miljö samt reklam och konsumentinformation. Jag bakar med bakpulver och förklarar vad man ska tänka på för att få ett bra resultat på kakorna. Detta gör vi: 1. Vi skriver ett prov. 2. Vi bakar muffins. Utvärdering av lektionen: - Hur gick det på provet? Fick du visa dina kunskaper? - Vad gick bra med muffinsbaket? - Var det något som gick mindre bra? Berätta. - Vad ska du tänka på nästa gång du bakar med bakpulver?

Lektion 9 Mål med lektionen: • Jag lär mig lite fakta om tunnbröd och knäckebröd. • Jag följer ett recept och de instruktioner som står. • Jag bakar med jäst och använder olika mått och redskap. •Jag har en god hygien i köket och rengör efter mig när jag har bakat klart. Detta gör vi: Genomgång om bröd från norra Sverige Bakar tunnbröd och knäckebröd. Rast när bröden jäser i bunken. Bakar klart bröden. Fika och utvärdering i skrivbok.

Mål med lektionen: • Jag lär mig lite fakta om tunnbröd och knäckebröd Mål med lektionen: • Jag lär mig lite fakta om tunnbröd och knäckebröd. • Jag följer ett recept och de instruktioner som står. • Jag bakar med jäst och använder olika mått och redskap. •Jag har en god hygien i köket och rengör efter mig när jag har bakat klart. Utvärdering Hur tyckte du det gick i köket idag? Var det svårt eller enkelt att följa receptet? Vad gjorde du i köket för att ha en så bra hygien som möjligt då ni bakade?

Lektion 10 Städ och utvärdering Vi funderar över vad som behöver städas i ett hus, hur ofta man behöver göra det och vad man använder. Vi lär oss hur tvättmaskinen och torktumlaren används. Vi städar i köken och tvättar det som behövs. Vi utvärderar arbetet i åk 6. Fyll i mallen ”Vad kan jag göra för en hållbar utveckling?” Vi gör egen glass och chokladsås, jämför med köpt samt städar och lämnar in alla böcker och mappar.

Vad bör man städa i ett hem? Hur gör man?