KIELEN JA KULTTUURIOSAAMISEN TARVE BEHOV AV SPRÅK- OCH KULTURKUNSKAPER 1 Paula Rossi Uleåborgs universitet Humanistiska fakulteten / Paula Rossi23.8.2014.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Enkät kursslut chef ,5%
Advertisements

Kristinedalskolan F-9 skola i Stenungsund 600 elever 19 språk.
Föräldrautbildning Schysst på nätet
Vad tänker du på när du ser en dalahäst? Vad tänker du på när du ser en dalahäst? (Respondenter per kluster) Bas: 303 respondenter.
Drogförebyggare Håkan Fransson
SKOP Elever - Västra skolan, alla årskurser 1 Rapport till Vara kommun om Elevundersökning 2010 SKOP:s arkivnummer: S19APR10 Elever - Västra skolan, alla.
Mål och betygskriterier
Schema – Shedule Grupp 2 Måndag 4/2 Hörsal 6 Torsdag 7/2 Hörsal 7
Skolklimat i Ekerö skolor Trender Inflytande och delaktighet.
Självvärdering 13 november 2013 Henrik Svensson.
Syftet med en personlig handlingsplan
Jämställdhet i hemmet! Pappan jobbar. Mamman är hemma med barnen.
Dagens dikt Det är onsdag idag. Det är ganska fint väder:
SkolPlus Skol- Positivt Lärande Utifrån Samarbete.
Journalister har ofta kontakt med forskare
Operation dagsverke 2013 Jag är här för att vår skola har valt att engagera sig i Operation dagsverke och jag kommer att pratat om det här: UNICEF Om UNICEF.
Övning nationella prov svenska
K ALLE K ARLSSON IUP vt J AG GÅR I SKOLAN FÖR ATT …
Läroplansträff Välkomna. Program för förmiddagen 8.30 Uppföljning av lektioner som planerades förra gången. Berätta för varandra gruppvis om.
Välfärdstjänsternas utveckling 1980 – 2012 Annika Wallenskog SKL
Dagens dikt Idag är det måndag. Vi sitter i Hörsal 4. Det är februari.
Växjö kommun,  Kommunala högstadieskolor, Växjö kommun  Administratörer, kulturaktörer, koordinatorer och elever  Delaktighet som värde och praktik.
”Om vi bara hade fler svenskar” - Om skolpolitik, etnicitet och segregation bland ungdomar med migrationsbakgrund i svenska storstäder Sociologiska institutionen.
HaschAvvänjningsProgram
Information till föräldrar Madenskolan Hösten 2014
Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det nionde skolåret
Stockholmsenkäten, 2014 Ekerö kommun Åk 9 Åk 2 (gymnasiet)
© Synovate Ungas attityder till rökning
Men jag tror att jag sakta börjar se en kontur Några armar och ben
Hyväksymis- ja omistautumisterapia Acceptance and Commitment Therapy
SKOLRÅD VÄLKOMNA!. SKOLRÅD Dagordningen – Aktuellt från enheten, kommunen – Aktuella skolfrågor t ex nästa läsår, läxor, ledigheter.
Att samtala, några knep Speglingar- att man svarar med frågan Tex:
Sammanställning Enkät HT-2012 Antal svarande: 360/443 (81,6% svarsfrekvens)
Stöd till en evidensbaserad praktik för god kvalitet inom socialtjänsten – brukarmedverkan vid brukarundersökningar inom LSS • • SKAPAD.
Mitt modersmål.
Luncha & lär! Tänka, tycka eller tro?.
Rektorsområdet 800 barn/elever mellan 1-16 år 150 vuxna Vi talar 42 språk 25% av eleverna bor sitt första år i Sverige.
Lokal uppföljning av ungdomspolitiken (LUPP) 25/ Jonas Karlsson.
Skolutveckling via digitala medier
Trivselsundersökning 2014 Brukarundersökning höst 2014 (utdrag) Skolor som blev kontaktade Alla 882 trivselskolorna som var aktiva hösten Besvarde.
Hur gör man en debattartikel?
MINORITETSSPRÅK.
Elevutveckling i Landvetter Lunnaskolan, prognos.
Grattis faster! ...jag hörde att du fyller år idag. Det tänkte jag man kunde fira genom att bland annat visa lite hur jag har det  Pappa pratade om någon.
Retorik- Konsten att tala
MOTIVATION.
VAD KÄNNETECKNAR EN INSÄNDARE?
Caroline Hansson, Pilbäckskolan
Motivationen att lära sig svenska
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
Vad tycker du? När man diskuterar berättar man vad man tycker om något. När jag tycker något har jag en åsikt. Ett finare ord för att säga något är att.
Exempel på skriftligt omdöme
Forum för engelska och moderna språk Mia Smith miasklassrum.wordpress.com 2 Alt-F9 för att ta fram/dölja stödlinjer.
Lektionsupplägg Elevkommentarer Länkar och namn. Lektionens arbetsgång Uppvärmning Säger tal-eleven lägger och skriver Se talgestalter- eleven lägger,
Elevråd på SFI vad är det?. Du som är elev på SfI har möjlighet att påverka din utbildning. Det betyder att du kan tala om vad som fungerar bra och vad.
SKOP Bilder till Stockholms universitet - Humanistiska fakulteten -Institutionen för slaviska och baltiska språk, finska, nederländska och tyska, oktober.
Adjektiv + substantiv ns. ”nelitaivutus”
LIV & HÄLSA UNG Örebro län.
Om språkliga varianter
Jag är ingen talare men…
Välkommen till mitt utvecklingssamtal ÅK Ht 2017
Välkomna till mitt utvecklingssamtal
Elevråd på SFI vad är det?.
Elevråd på SFI vad är det?.
Eleverna i klass 1-6 har svarat på enkäten
Bilder till Stockholms universitet - Humanistiska fakulteten - Slaviska, oktober 2015
Bilder till Stockholms universitet - Humanistiska fakulteten - Polska, oktober 2015
Bilder till Stockholms universitet - Humanistiska fakulteten - Ryska, oktober 2015
De nya svenskarnas röst !
Bilder till Stockholms universitet - Humanistiska fakulteten - Tjeckiska, oktober 2015
Presentationens avskrift:

KIELEN JA KULTTUURIOSAAMISEN TARVE BEHOV AV SPRÅK- OCH KULTURKUNSKAPER 1 Paula Rossi Uleåborgs universitet Humanistiska fakulteten / Paula Rossi

1)Kieli ja kulttuuri 2)Vieraiden kielten oppimisen ja opetuksen tavoitteet 3)Elinkeinoelämän keskusliiton esittämät kielitaitotarpeet 4)Svenska nu -projekti Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 2

Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 3

Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 4 VIERAIDEN KIELTEN OPETUKSET TAVOITTEET JA PAINOTUKSET 1)Kielenoppijan pitäisi oppia viestimään tilanteeseen sopivalla tavalla. 2)Kielenoppijan pitäisi oppia ymmärtämään ja kunnioittamaan toisia kulttuureja, oppia eri kulttuurien tapoja ajatella ja toimia. 3)Kielenoppijan pitäisi oppia oppimaan vieraita kieliä eli tunnistamaan, mitkä oppimismenetelmät parhaiten sopivat hänelle ja oppia käyttämään erilaisia oppimisstrategioita.

ELINKEINOELÄMÄN KESKUSLIITTO Ammattiopinnot ja kieliopinnot Itseluottamus Paikallisen kielen osaaminen (verkostoituminen) Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 5

NÄTVERKETS FRÄMSTA MÅL att levandegöra svenskundervisningen i de finska skolorna levande möten med svenska språket på områden där man annars inte talar eller hör svenska

Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 8

STATISTIK F Ö R FILM, TEATER & MATLAGNINGSKURSER År Elever Insamlingsperiod

Å LDERSF Ö RDELNING Insamlingsperiod

EVENEMANGET VAR ENLIGT MIN Å SIKT... TR Å KIGT – ROLIGT Insamlingsperiod

EVENEMANGET VAR ENLIGT MIN Å SIKT... OINTRESSANT - FASCINERANDE Insamlingsperiod

EVENEMANGET VAR ENLIGT MIN ÅSIKT... DÅLIGT - BRA Insamlingsperiod

EVENEMANGET VAR ENLIGT MIN Å SIKT... INTE I MIN SMAK - FANTASTISKT Insamlingsperiod

ADJEKTIV SOM ANV Ä NTS F Ö R ATT BESKRIVA EVENEMANGET Insamlingsperiod Positiva: Fint Hauska Mielenkiintoinen Piristävä Kiva Mukava Mieleenpainuva Hyväntuulinen Negativa: Tylsä Surkea Kiusaantunut Sekava Vaikeasti ymmärrettävä

FÖRSTÅELSE AV SPRÅKET Insamlingsperiod

HAR DU TIDIGARE SETT ETT SVENSKSPRÅKIGT KULTUREVENEMANG? Insamlingsperiod

SKULLE DU GÅ PÅ NYTT PÅ EN SVENSKSPRÅKIG FÖRESTÄLLNING? Insamlingsperiod

TYCKER DU OM ATT STUDERA SVENSKA I SKOLAN? Insamlingsperiod

ANV Ä NDER DU SVENSKA UTANF Ö R SKOLAN? Insamlingsperiod

VAR TROR DU ATT DU KOMMER ATT BEH Ö VA SVENSKA? Insamlingsperiod

KUNDE DU TÄNKA DIG ATT STUDERA ELLER ARBETA I SVERIGE? Insamlingsperiod

”Puhu yhtä kieltä, ole yksi ihminen. Puhu monta kieltä, tule moneksi.” Humanistiska fakulteten / Paula Rossi 25