Move! -mätinstrument för den fysiska funktionsförmågan.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Gymnasieelevers tal om kroppsligt erfarande vid löpning Heléne Bergentoft.
Advertisements

Pausrörelser för stillasittande landstingspersonal
Yrsel.
Instruktioner Alla övningar skall göras med god kroppshållning. Sänkta axlar, stolt bröst, sug in magen utan att hålla andan , fötterna i axelbredd. Andas.
Egen träning & eget ansvar
Tryck I en bomb använder man sig av tryck-kraft för att skapa förstörelse. Nu kommer förklaringen på vad tryck är. Tryck är en kraft – tryckkraft. Tryck.
Längd och massa s
Spänst 5 Veckors program för att förbättra din SPÄNST
Tennisteknik Utveckling av grundtekniken
Lathund för golfare.
Förflyttningsprinciper
Move! -mätinstrument för den fysiska prestationsförmågan
Risker och förebyggande åtgärder Avsnitt 6 a Fall, ras, belastning m m
Fotbollsövningar Pojkar 03
Lektions- och redskapsplanering Förslag för Barngrupper
Arbetsmiljö Arbetsställningar Lyft-och bärteknik
Denna presentation är ämnad åt kastare som roterar moturs
Instruktörsutbildning Det är bara det vi har personlig erfarenhet utav som kan kallas för kunskap, allt annat är information. Einstein Varmt välkommen.
Principer för arbetsställningar
Samspelet mellan människan, arbetsuppgiften och arbetsmiljön
Barbershop moves!.
Vad gör vi när Anna faller, och fort- sätter att falla?
LEDVÅRD Foto: Tina Stafrén.
IDROTTSMEDICINSK VECKA VISBY 2014 Jorma Jääskeläinen.
= Passning eller skott = Löpning utan boll = Driver boll
Olika längd Långmatta för övning av handstående med nerrullning.
SKIDTEKNIKENS GRUNDER Utbildning för tränare & ledare
VT -15 Idrott och hälsa Martin & Robert
Idrottspsykologi.
Konsten att åka så energisnålt och fort som möjligt
Uppvärmning?.
Färjestad BK U-16 Sommarträning 2015 Pass 1 (hjärta/lunga) Uppvärmning (egen) Intervaller 400m x 10 (har du ingen strecka jobba sek vila 2 min)
Syfte: Övning: Teknikbanan LEDARE A B
Sundsvalls DFF Tips hur vi förbereder våra målvakter till träning och match el Psst! Kolla detta!
Grundläggande första hjälpen
Styrketräningsövningar & Förklaringar. ÖvningAntalVilaKroppsdel armhävningar3 x 15vila ca 15 sekunder mellan varje repetition överkropp ”Plankan” 2-3.
Benpress i maskin Sitt med fötterna lite mer än axelbrett i mitten av fotplattan. Se till att knäna är rakt ovanför tårna och att både tår och knän pekar.
Utfall Stå med fötterna tätt ihop och händerna på höfterna. Ha en stolt hållning i rygg och bröst, håll huvudet högt. Ta ett steg fram och böj det närmaste.
IDROTT OCH HÄLSA De centrala begreppen Centralt innehåll åk 1-3.
- Pilarna i händerna pekar mot höger öra/ axel SVING - Grepp.
ÖVNINGAR P03 v Roberth Bromér. Bollteknik I denna organisation har varje spelare var sin boll, och en egen yta att jobba i. Spelaren tar med.
Egen träning –eget ansvar 3 PASS I VECKAN MÅN/ONS/LÖR. + ETT EXTRA PASS LÖPNING. NI VÄLJER SJÄLVA VILKET PASS PÅ VILKEN DAG. ATT FUSKA MED ÖVNINGEN ÄR.
1 EGEN SOMMARTRÄNING UNDER JULI 2016 FÖR ATT DU SKALL HÅLLA IGÅNG I SOMMAR FÖRESLÅR VI FÖLJANDE TRÄNINGSPASS VARJE VECKA UNDER JULI MÅNAD. 1) LÖPPASS –
AIK P03, ons 20 nov, bollbehandling, ca. 15 min Bollbehandling i luften Barnen sprider ut sig i en stor ring med gott om plats Låt barnen kasta upp bollen.
Skott 10 meter, eller längre. Öva: Ta några meters ansats och försök att skjuta bollen, så att den flyger i luften. Uppgift: Visa en vuxen att du kan skjuta.
ÖVNINGAR P03 - målvakt bas
Snowboardteknik.
Steg 1 Förenklad grundstil
Steg 1 Hjälpmedel och tips Använda spegel och kamera
Sommarträningsprogram 2017 VHK F03
AIK P03, V33-10, måndag, Driva / Vända / Bollbehandling, steg 1: ca
Anfall – Träningspass-1
Målvaktsträning P04 Våren 2017
De fyra Grundpelarna Placering i målet
AIK P03, V33-10, måndag, Driva / Vända / Bollbehandling, steg 1: ca
Uppvärmning P10 U1 - Stationsträning: U2 - Följa John:
Så tycker de äldre om äldreomsorgen 2017
Så tycker de äldre om äldreomsorgen 2017
Ispass lördag 8:00-9:00 VSK F-07
Förebyggande av skador
Så tycker de äldre om äldreomsorgen 2017
Så tycker de äldre om äldreomsorgen 2017
Träningsprogram Barn födda -08/09
Move! -mätinstrument för den fysiska funktionsförmåga
FRIIDROTT ÅR HÖJD.
BOLLA & TRIXA… BÖRJA MED ATT STUDSAR MELLAN VARJE TILLSLAG. NÄR NI KAN GÖRA 10 PÅ RAKEN, SÅ FÖRSÖKER NI BOLLA UTAN STUDS MELLAN TILLSLAG… LIGG PÅ GRÄSET,
FRIIDROTT ÅR HÖJD.
Ny rapport: Olyckor i människonära arbetssituationer
Tekning: Raka klubblad, inte vidröra bollen.
Tisdag 26/5 Mottagning/Passning
Presentationens avskrift:

Move! -mätinstrument för den fysiska funktionsförmågan

Omständigheter Move-mätningarna görs inomhus i en gymnastiksal Utrymmets längd åtminstone 25 m (för 20 meters skyttellöpningen) En slät väg som är åtminstone två meter bred (för kast och lyra-kombinationen)

Material 20 m skyttellöpning: tidtagarur, måttband, koner, tejp, ljudanläggning och ljudsignal för 20 m skyttellöpning, papper, blyertspennor, resultatblankett 5-steg utan ansats: åtminstone 15 m långt måttband, tejp, resultatblankett, vid behov en lång gymnastikmatta Höjning av överkroppen: mätningsremsor i förhand bestämd storlek (8 cm / åk 5 och 12 cm / åk 8) eller markeringstejp, A4-papper, gymnastikmattor, ljudanläggning och ljudsignal för höjning av överkroppen och resultatblankett

Material Armpress: tidtagarur, gymnastikmatta, resultatblankett, vid behov 10 cm högt mjuk föremål (t.ex. skumgummibit) Kroppens rörlighet: resultatblankett Kast och lyra-kombination: tennisboll, måttband, tejp, resultatblankett, vid behov en fanerskiva för att hänga upp i ribbstol som kastområde Kastområdets storlek 1,5 m x 1,5 m, nedre kanten 90 cm från golvet. Kastavstånd: åk 5 flickor 7 m, pojkar 8 m åk 8 flickor 8 m, pojkar 10 m

Förberedelser inför mätningen Kontroll av elevernas hälsotillstånd Kan inte delta i mätningarna: febrig vid en akut infektion lider av allvarliga hjärtproblem barn, som vid fysisk ansträngning har svindel- eller medvetslöshetsanfall barn, som har motionsförbud som ordinerats av läkare eller hälsovårdare

Förberedelser inför mätningen Kontroll av elevernas hälsotillstånd Eventuella begränsningar beaktade före deltagande i mätningarna: astmatiker (bra att se till att astmamedicin är tagen före mätningarna) diabetes (lönar sig att kontrollera att mellanmålet intagits) rörelserestriktion utfärdad av läkare, hälsovårdare eller fysioterapeut, t.ex. vid leders och musklers smärttillstånd (agerar utgående från ovannämnda experters ordination).

Anpassning av mätningarna Mätningarna anpassas när funktionsförmågan förutsätter detta. Anpassning görs in enlighet med elevens plan för lärande eller IP. → Ett tillämpät genomfört resultat antecknas på blanketten med specialtecken S

Eleverna informeras om mätningarna

Uppvärmning vid lektion 1 Förberedelser för mätningen av 20 m skyttellöpning och kroppens rörlighet: 7 min löpning inom ett angivet område, längs en angiven rutt eller enligt självplanerat innehåll (ex. tafatt eller fartfyllda bollspel)

Uppvärmning vid lektion 2 Förberedelser inför 5-steg utan ansats, kast och lyra- kombinationen, höjning av överkroppen och armpress 5 min löpning, grenhopp, ryggmuskelövningar, magmuskelövningar, snurrande av armarna, tänjning (axlar, höftböjare, fram- och baklåren) skakande av benen

Genomförande av mätningarna Efter en gemensam uppvärmning delar läraren in eleverna till stationerna Rekommenderad ordningsföljd: Lektion 1: 20 m skyttellöpning och kroppens rörlighet Lektion 2: 5-steg utan ansats, kast och lyra-kombination, höjning av överkroppen, armpress Efter varje försök får eleven veta sitt personliga resultatet. Förflyttningen mellan stationerna sker i en i förväg bestämda ordning.

De olika mätningarna

20 meters skyttellöpning

20 m skyttellöpningens resultat läraren tar tid med ett tidtagarur och meddelar sluttiden till skrivarparet för att inrikta elevparets koncentration kan elevparet få instruktionen att räkna antalet sprungna linjer

Kroppens rörlighet - 3 positioner

1. positionen: Huksittande

Tolkning av resultaten ”1”, om ryggen är rak hälarna är i golvet knäna är högst i 90 graders vinkel höftvinkeln är större än 45 grader armarna hålls uppe, blicken framåt fötterna och knäna hålls höftbrett I annat fall är resultatet ”0”

2. position: Nedre ryggens sträckning vid sittande ställning

Tolkning av resultaten ”1”, om nedre ryggen är rak benen är raka (alltså knäna böjs ej) höften är på sittknölarna båda händerna är på benen I annat fall är resultatet ”0”

3. position: Höger och vänster axels rörlighet

Tolkning av resultatet ”1”, om händerna rör eller snuddar varandra grundpositionen bibehålls och ryggen svankar inte prestationstempot är lugnt I annat fall är resultatet ”0”

5-steg utan ansats

Tolkning av resultatet Landningsstället mäts: resultatet mäts från kroppsdelen närmast avstampsplatsen med 10 cm:s noggrannhet Bokförs hur många meter och centimeter (ex. 11 m 30 cm =11.30)

Kast och lyra-kombination

Kast och lyra-kombinationens resultat Antal korrekt utförda kast (maxresultat 20 ggr) Prestationen underkänns om kastet inte startar bakom linjen bollen inte träffar inom det utmärkta området bollen inte fångas efter en studs

Höjning av överkroppen

Tolkning av resultatet Antalet korrekt utförda höjningar (maxresultat 75 ggr) Prestationen underkänns, om huvudet inte rör pappret vid landningen fingerspetsarna inte glider förbi linjen hälarna inte hålls i marken eleven inte håller takten

Armpress

Resultat av armpress Antalet korrekt utförda armpressar under 60 sekunder Prestationen underkänns, om fötterna eller händerna är i för bred grenställning, fingrarna inte pekar framåt kroppen inte går ner i nivå med överarmarna höften faller för långt ner eller höftvinkeln förändras avsevärt armarna inte sträcks ut raka huvudet inte hålls i linje med kroppen