Lära sig läsa, skriva och räkna med datorn som första verktyg.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Pedagogisk planering Åk 7 - 9
Advertisements

Sylteskolan F-6 Förskoleklass Nyckelpigan Getingen.
Hur arbetar vi… …på Slöingeskolan?
En förskola att förundras i!
Så här jobbar vi på smaragden
ClaroReadPro V5 B engt Österlind Solna Skoldatatek 18 november 2009.
Att träna Läsförståelse
Att utveckla barns förståelse med hjälp av återberättande
Att kläcka och vaska idéer
”Tidigare har läraren skrivit hur det har gått för mig i skolan som mamma och pappa fick läsa hemma. På utvecklingssamtalet har mest de vuxna pratat och.
Pronomen.
Åk 9 - året då det händer -.
Närvaro!!.
Att skriva sig till läsning
Att skriva sig till läsning
Att läsa och studera.
”Språk, lärande och identitetsutveckling är nära förknippade
Word Word är ett av de vanligaste ordbehandlingsprogrammen. Vi skall idag gå igenom de vanligaste funktionerna i programmet. Fördelarna med att använda.
Apptips med koppling till läroplanerna
Dingtuna skolas föräldramöte!
Publicera användbar information Erik Geijer tydligare.se Internetdagarna
Formellt, skarpt och snyggt
Teknisk rapportskrivning
©storm.
I taket lyser stjärnorna Johanna Thydell
Ett arbetsområde om poesi
Varför nio träbitar? Barnens funderingar - Jag ska tänka - Tavlan (whiteboard) Tror ni den fastnar där, undrar Annika. Annika provar och den trillar ner.
Riktad skrivning Hur tyckte att boken Alex Dogboy verkade utifrån det du hittills läst och fått veta? Motivera ditt svar. Skriv tills jag säger stopp,
Word Read Plus 08 talsyntes
Språklig medvetenhet.
Vad tycker du om att läsa?
Läroplansträff fritidshem
Känna till och ha provat metoder och verktyg för processledning
Studieteknik och inlärning
Läroplansträff fritidshem
Rekvirera arbetsgivarstöd via internet
Hur gör man en debattartikel?
Välkomna till Edboskolan
Individuella Utvecklingsplaner på Stordammen
Välkommen till! Varför QualisTorget – vad kan QualisTorget göra för Er skola? QualisTorget beskriver denna webbtjänsts funktion på ett bra sätt, eftersom.
IKT och lärplatta i förskolan
En fråga per elev – bråk år 6
Styckeindelning.
Syfte: Undervisningen ska stimulera elevernas lust att tala, skriva, läsa och lyssna och därmed stödja deras personliga utveckling. Eleverna ska ges möjlighet.
Det finns ett värde i att vara lika i en förening!
Att skriva sig till läsning, med hjälp av datorn, i förskoleklassen
Form Hurdant är det? Funktion Hur fungerar det? Orsak Varför är det som det är? Förändring Hur förändras det? Samband Hur är det i samband med annat? Perspektiv.
IPadpilot. Var, När och Varför? Jag arbetar i år 2 på Svanetorpskolan i Åkarp. Vi är 18 elever i klassen. Vi började arbeta med iPad i februari detta.
Välkomna till Blackebergsskolan, förskoleklasserna och Rävlyan.
Välkomna till musiken! Solsången Hur långt har ni kommit med er rap? Hur kan vi arbeta med texterna? Kan man sätta ihop texterna med varandra? Träna på.
Exempel på skriftligt omdöme
ATT SKRIVA SIG TILL LÄSNING. Undervisningen ska stimulera elevernas intresse för att läsa och skriva. Undervisningen ska även syfta till att eleverna.
Naturkunskap i förskoleklass
Bedömning av text Innehåll Texten är lätt att följa och förstå. Innehållet stämmer med uppgiften och följer instruktionerna. Längden på texten är tillräcklig.
På vissa datorer behöver du trycka på F5 för att starta bildspelet.
Kom igång med Disgen 5 - röd Skriv ut en ansedel Distanskurs med Bengt Kjöllerström E-post: Kurs.dis.se Kom igång med Disgen 1.
NE.se Ale Kommuns avtal. Syn på kunskap  Hämta information  Söka svar  Lita på fakta.
Knappar i Excel Hoppa till Start Hoppa till Infoga Hoppa till Sidlayout Hoppa till Referenser Hoppa till Utskick Hoppa till Granska Hoppa till Visa Skriv.
Välkommen!! Förskoleklass hösten 2017.
QR-koder ”Skolan ska ansvara för att varje elev efter genomgången grundskola kan använda modern teknik som ett verktyg för kunskapssökande, kommunikation,
Att läsa mellan raderna
Bild/Svenska – HT 2017 Klass 3B Björktjära Skola
Svenska – skriva berättelser
Bild/Svenska – HT 2017 Klass 3B Björktjära Skola
Föreläsning Svenska II
Montage - konstverks mening Är sambandet mellan bilder eller texter
Ale Kommuns avtal NE.se.
Vad tycker du om boken Stjärnlösa nätter?
I vissa datorer behöver du trycka på F5 för att starta bildspelet
Inför NP Svenska Våren 2019.
Presentationens avskrift:

Lära sig läsa, skriva och räkna med datorn som första verktyg. Projekt 2010-2012 Lära sig läsa, skriva och räkna med datorn som första verktyg.

Välkomna till år 1. Vi kommer att utgå från nya forsknings-metoder och använda oss av datorn som skrivverktyg, dvs. lära oss skriva, läsa och räkna med datorn som första skrivverktyg. Pennan kommer vi att använda under år 2, när finmotoriken är helt utvecklad och barnen kan använda pennan med större säkerhet.

Metoden skriva sig till läsning. Metoden kommer ursprungligen från Norge och Arne Trageton. Han menar att eleverna inte är motoriskt klara för att forma bokstäver även om de är läs- och skrivmogna. Därför prövade han att använda datorn som skrivverktyg samtidigt som han övade upp deras motorik.

Erica Lövgren har överfört metoden till Svenska normer och skrivit en egen bok om metoden, ”Med datorn som skrivverktyg”. Hennes erfarenheter är att skrivandet och läsandet blir meningsfullt när man utgår från elevernas texter. I ett meningsfullt sammanhang tar läs- och skrivutvecklingen snabbt fart oavsett om man kan forma bokstäver eller inte. När man kan läsa och skriva går det snabbare att lära sig att forma bokstäverna och skriva för hand.

Vår arbetsplan. Vi kommer att börja alla skoldagar med en gemensam genomgång utifrån ett tema. Vi skriver en gemensam text eller löser matematiska problem tillsammans på aktiveboarden.

Därefter arbetar eleverna två och två med egna texter eller matematikuppgifter i datorerna. Texterna är till en början spökskrift men går snabbt över till läslig text.

Förutom detta gör de andra uppgifter för att träna upp sin motorik som rita, färglägga, klippa, klistra, pussla, väva, använda modellera och spela spel.

Vi kommer också att ha gemensam träning genom skrivdans, röris och idrott.

Dagen avslutas sedan med en samling där eleverna läser upp sina texter för varandra.

Förslag på arbetsgång vid datorn: Logga in på datorn och starta skolstil. Skriv dagens datum och bådas förnamn. Tänk ut sagan/faktatexten/ordlistan tillsammans med skrivarkompisen. Skriv spökskrift medan kompisen säger meningen. (skriv varannan rad). Få sagan renskriven. Välj en bild. Spara dokumentet i bådas mappar. Skriv ut 2 ex.

Arbetsgång vid laborationsbordet: Börja att söka en bokstav eller ord och markera med överstrykningspenna. Räkna antalet bokstäver eller ord. Klipp ut datum, namn, spökskriften och den renskrivna texten. Klistra upp allt på ett färgat papper. Klipp, måla, bygg och klistra in en pusselbokstav. Leta och måla bokstaven. Bygg bokstaven i modellera. Lägg bokstavspussel eller spela bokstavsspel.

Förväntad effekt: Att fler elever ska förbättra sin fin- och grovmotorik, nå målen i svenska och matematik samt ha en tilltro till sin förmåga och ha lust till lärande. Vårt arbete under projektet kan ni följa på vår klassblogg. www.Njupkärrs skola/galaxens förskoleklass.