Eget arbete? Lektion 3 ht- 17.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Planering, genomförande av undervisning och bedömning enligt Lgr 11
Advertisements

Kunskapskrav för godtagbara kunskaper i slutet av årskurs 3 – Svenska
Betyg och bedömning.
Att bedöma elevers kunskaper i NO Anders Jönsson.
Utifrån entreprenöriellt lärande
BETYG I ÅRSKURS 6.
Skriftliga omdömen och betygssättning i praktiken
DITT BOENDE.
Förmågor & Centralt innehåll
Historia/SO En resa bakåt i tiden med dagens verktyg.
Enskild uppgift: 1. Vad är mänskliga rättigheter för något?
HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP
Kunskapskrav betyg E Geografi åk 6
Målet med dagens lektion: Lektion 1
Världsreligionerna Åk 8 V
Etik & Moral RELIGION HT-14.
Kunskapskrav och matriser
Energi Klimat Värnamo Kommun. Övergripande klimatmål: Värnamo kommun som geografiskt område ska reducera utsläppen av växthusgaser med minst 40% till.
Utmaningar i arbetet med BfL
MAT Vad väljer jag? Hälsa Ekonomi Miljö.
6,44 billioner km bort. 6,44 billioner km bort.
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Tema: Hållbar utveckling
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Miljövän naturligtvis
Sexualitet, lust, relationer och sexuella hälsa
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför? Tvätta varför då?
Varför?.
Vad kan du göra för att minska ditt ekologiska fotavtryck?
Betygskriterier Idrott & Hälsa
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Betyg årskurs 6.
Lgr 11 - fortsatt arbete med de nya läroplanen med tillhörande kursplaner.
Hållbar utveckling - förmåga 1 i biologi.
Välkomna Klassbloggen Lärare i klassen Skolrådsrepresentanter
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära /hälsa.
Nationer, ideologier och folkmord genom
Tallriksmodellen. Vad åt du till frukost, lunch?
Ekonomi och konsumentkunskap Syfte och kunskapskrav Åk.9.
Syfte: Att utveckla förmågan att värdera dina val och handlingar utifrån H E M Kunskapskrav: Konsekvensförståelse för att kunna göra smarta val samt kunna.
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Språkbruk och språkliga variationer i svenska Kurs 11 SA1U Susanne Schmitt Neth Lektion i svenska som andra språk Tidsåtgång 80 minuter.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Pannkaka?  Sammanfattande test lektion 47  Det som vi främst kommer att.
MÅLSÄTTNING - Att sätta mål för det du ska göra. VARFÖR SKA VI SÄTTA MÅL? Vet du inte vart du ska kan du inte planera vägen dit… För att nå ett bra resultat.
Elev Här är några av de bilder jag pratade kring första tillfället ni hade HKK-ämnet nu i åk.8.
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Orebro.se Välkommen till Lärardagen 10 augusti 2016 Skolverkets bedömningsstöd i läs- och skrivutveckling i svenska åk 1-3.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Tallriksmodellen & matcirkeln, blodsockerkurva? Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Paj  Sammanfattande test.
Av: Sanna Andersson Vet du att.. I SVERIGE SLÄNGS DET ÖVER TON, FULLT ÄTBAR MAT I SKOLORNA VARJE ÅR DETTA MOTSVARAR VAD 2000 ELEFANTER VÄGER TILSAMMANS.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Pedagogiska planeringar Hanna Sepp Marcus Granberg Albina Brunosson.
Pizza Recept till lektion 5. Pizza kemiskt jäsmedel = bakpulver kan du nämna 2 till?
Lektion 1 Mål med lektionen:
Psykologi Introduktion.
Miljö Ekonomiska Sociala
Hem- och konsumentkunskap (HK)
Hem- och konsumentkunskap Lek 2
Självbedömning Idrott och Hälsa ÅK 6
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
TEKNIK HT17 – ÅK 9.
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför?
Lektionspass 3 Säsong, miljömärken?
Ange vilken/vilka dimensioner av hållbar utveckling är
Geografi / samhällskunskap
Hållbar utveckling.
Vad gör vi idag? Vad händer idag och varför? Matlagningsprov ½ gruppen. Ta med dig recept och anteckningar om du ska laga mat, är du kamratbedömare tar.
Presentationens avskrift:

Eget arbete? Lektion 3 ht- 17

Miljömärken, Säsong? Vad menas med detta? Syfte: värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling. Kunskapskrav för betyget E i slutet av årskurs 9 Eleven kan föra enkla och till viss del underbyggda resonemang kring konsekvenser av olika konsumtionsval och handlingar i hemmet utifrån frågor som rör en hållbar social, ekonomisk och ekologisk utveckling. Centralt innehåll Miljö och livsstil Hur livsmedel och andra varor produceras och transporteras och hur de påverkar miljö och hälsa. Hur man kan hushålla med och ta vara på livsmedel och andra förbrukningsvaror i hemmet.

Hur du ska lära dig: Vi arbetar med Hållbar utveckling varje lektionspass genom att miljö alltid finns med. Två lektionspass framåt ska vi arbeta lite extra med miljön, detta genom instuderingsfrågor, och 2 protokoll som du ska fylla i. Du ska även kika på de filmer som ligger på lek 2 och 3. Häftet får du/har fått men det ligger även på Lek 2. Häftet ska lämnas i Lek 4 då vi kör ett muntligt förhör samt gör paj och marsansås.

Två filmer https://www.yout ube.com/watch?v= HUt9b7XcDzs&t=19 2s https://www.yout ube.com/watch?v= NUkKt0Ajc_w