Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Kostproblematik. 2.Planering en tid framöver 3.Z:\allergibra mat klar.pptZ:\allergibra mat klar.ppt.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Advertisements

Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära /hälsa.
Tallriksmodellen. Vad åt du till frukost, lunch?
PRESTATIONSTRIANGELN - GRUNDEN FÖR EN GOD PRESTATION.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Kostproblematik. 2. Laktos, gluten, diabetes, demi-veg, lakto-veg, lakto-ovo-veg 3. Redovisningar idag. Efter att du.
Likvärdig utbildning – Likvärdig undervisning
Centrala Barnhälsovårdsenheten Göteborg och S Bohuslän Cecilia Hedström, leg dietist Vegetarisk kost – Vegankost. Många familjer väljer idag, glädjande.
Goda resultat inom idrott bygger på en bra balans mellan att ÄTA, TRÄNA och VILA.
Matcirkelns budskap Du ska äta allsidigt= med variation. Motsats = ensidigt= Samma livsmedel dag efter dag.
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
ANALYS AV RESULTAT Vad behöver våra elever för att lyckas?
Åk 4 LPP. LÄSFÖRSTÅELSESTRATEGIER Vi ska lära oss hur vi använder läsförståelsestrategier för att bli bättre läsare och få mer glädje av de texter vi.
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Har du med dig bok, penna och block. Sätt dig ned. Fundera på hur en vattenmolekyl ser ut under tystnad. 1.Upprop 2.Varför vatten? 3.Vattenmolekylen 4.pH.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
Grupputvecklingssamtal GUS Dokumentet har utarbetats efter att chefer i LiV efterfrågat en metod för att genomföra utvecklingssamtal i grupp. Gruppen ges.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Tallriksmodellen & matcirkeln, blodsockerkurva? Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Paj  Sammanfattande test.
Mat mycket mera än föda! Kost Hälsa Välbefinnande och njutning Kultur Fostrande Socialt umgänge Näringsgren Turism Öppna landskap.
Friluftsliv Lite inspiration... Lite inspiration... Lite inspiration...
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Pedagogiska planeringar Hanna Sepp Marcus Granberg Albina Brunosson.
Träningsplanering Vinnare i långa loppet. Varför träningsplanera? Effektivisera sin träning Få vardagen att fungera Rätt träning vid rätt tidpunkt.
ELEVHÄLSAN PÅ ALZAHRAÀ AKADEMI
Svenska som andraspråk 1
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Samordnad Individuell Plan - Hur enkelt kan det bli?
Nätverksträff för lärare i fritidshem Verksamhetsutveckling
Äppelpaj med egen vaniljsås. Sid: 268 och sås 269 HKK- boken
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför?
Lektionsuppgift Under dagens lektion kommer ni att delas in i 4 olika grupper där det kommer att lottas ut vilken grupp som får ansvar för vilken av de.
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför?
(antal enkäter = 229, antal svar = 196)
Samordnad Individuell Plan - Hur enkelt kan det bli?
Lektionspass 3 Säsong, miljömärken?
Gymnasiearbete 100 p.
Formativt lärande.
Vad är sociologi? – en repetition Momentöversikt Vad är en analys?
Iris Rosengren Larsson
Bildlärarens Planeringsbok Åsa F P -16.
Fysiskt tvång - fasthållningar
Nätverk för lärare på fritidshem
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Pedagogen och det entreprenöriella lärandet
Friluftsliv.
Studie- och yrkesvägledning
Lektion 1 Grönsaker, frukt och bär
Tillsyn förskola, pedagogisk omsorg
Framtidsmöte Trygg hemma Vi kommer alltid att vara på väg! Kiruna
Diabetesskola - med fokus på fysisk aktivitet
Ett samarbete mellan biologi, BILD och idrott och hälsa
Tallriksmodellen består av tre delar:
2. genomföra systematiska undersökningar i kemi, och
Kunskapsprocessen Spånga Grundskola
Bedömning för lärande 31/10
Min läsportfolie.
Diagnos och delaktighet
Vad gör vi idag? Vad händer idag och varför? Matlagningsprov ½ gruppen. Ta med dig recept och anteckningar om du ska laga mat, är du kamratbedömare tar.
Hållbar utveckling måste vara
Målsättning och handlingsplanering för framgång
Att boka tvätt i Zenit. OBS
Gymnasiearbete 100 p.
Tips för det praktiska ledarskapet
Kreativa verktyg och metoder
Workshop 1: våra förutsättningar lokalt
HÅLLBARA LIVSSTILAR - Hur du lyckas med insats & utvärdering
Presentationens avskrift:

Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Kostproblematik. 2.Planering en tid framöver 3.Z:\allergibra mat klar.pptZ:\allergibra mat klar.ppt

Varför ska vi arbeta med kostproblematik? Centrala innehållet: Mat måltider och hälsa Centrala innehållet: Mat måltider, hälsa Individuella behov av energi och näring, till exempel vid idrottande, samt hur måltider kan komponeras efter olika behov.Individuella behov av energi och näringhur måltider kan komponeras efter olika behov Kunskapskrav: Därutöver kan eleven föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov.

InnehållTeori Praktik Kostrelaterade problem? Vi ser en powerpoint om detta ämne Ni kommer att få 1 kostproblem som ni ska fokusera på. Redovisning lek 2 matlagning lek 3 Instuderingsfrågor samt arbetsblad. Redovisning av kostproblem Efter att man hört kamraternas redovisningar ska ni kunna sammanställa en matsedel med olika gäster. Ni ska nästa vecka laga/baka ngt som hör till det problem ni blivit tilldelade. (inga söta bakverk, Tänk H.E.M). Ni väljer och skriver beställningslista. Te och scones (om tid finns) Avslutning av kostproblematiken Utvärdera er måltid Fyll i bladet: Planering och motivering av val. (kommer att göras på Hälsa timmen) Laga det ni beställt. Skriv beställning vilken soppa du gör nästa lektion. Recept i HKK- boken Bakning och matlagning olika metoder. Kökstermer. Ansa, al denté, bryna, fräsa, sjuda, reda, puré, porös, och kemiskt jäsmedel mm. 8 matlagningsmetoder till nästa gång samt redskap. Soppa med tomattortilla (284). Recept från gröna Hkk- boken Läxförhör Hållbar utveckling. Etisk konsumtion Powerpoint : u0JZLvF80 u0JZLvF80 s/2/3/0/9/ /milj_- _miljmrkningar_och_ekologiskt_fotav tryck.ppt Arbetsblad Hållbar utveckling. Förberedelse för bakprov och kamratbedömning Välj ett av 5 recept. Lek 7-8 ska du ett bröd samt bedöma en kamrat. Skriv en beställningslista. Arbete med bakgrunder. Baka/kamrat bedöma. Utvärdera varandra. Muffins där ni gör om receptet så det blir bättre tänk H.E.M (kom ihåg ni ska kunna motivera varför ni byter ut/lägger till vad som sker ex morot i ger sötma, mindre socker behövs = bra därför att….)