Hem- och konsumentkunskap Lek 2

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
“Tänk över det här...” Klicka med musen för att se bildspelet...
Advertisements

TILLSAMMANS KAN VI GÖRA SKILLNAD VAR MED I EN ENTREPRENÖRIELL UTMANING.
Norrbacka språkutvecklingsgrupp
Rent Vatten.
MUNTLIG PRESENTATION Ni ska nu träna er i att förbereda och genomföra en muntlig framställning. Ert arbete kan egentligen handla om vad som helst men.
 För att få kunskaper om arbetslivet  Förstå vad det betyder för människan och samhället att arbeta.  Lära sig om att få vara med och bestämma och.
STATOIL OCH MILJÖN Alternativa bränslen: Biogas på en station RME på 15 stationer E85 på nio stationer varav sju nya i år.
Ekologiskt fotavtryck och miljömärkningar
Barnkonventionen Rätt att utvecklas som person
Jämställdhet i hemmet! Pappan jobbar. Mamman är hemma med barnen.
Fördjupningsarbete i Hem- och Konsumentkunskap
HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP
Läroplansarbete Träff med Ö-team Mål med dagen Öka förståelsen för det arbete vi gör med rektorer/förskolechefer och läroplanspiloter Öka.
Stad. Stad- ett geografiskt område som kännetecknas av:  Typ av rättslig status: juridisk definition  Typ av markanvändning: funktionell definition.
Målet med dagens lektion: Lektion 1
Tema Kär och galen.
Fordonsteknik Kurs: FOR 1209 Hydraulik & pneumatik 50 poäng
Så arbetar KRAV med ekologiskt och med nya kriterier för klimatmärkt mat Klimatsmart mat – långt ifrån eller nära?
En metod som ger jobb IPS ökar aktivitetsförmågan hos psykiskt sjuka. Det visar sig genom att fler får jobb, de har längre anställningstid och fler arbetade.
Utvärdering i HK?.
Barnets rättigheter i Sverige och för alla barn i världen
En hållbar utveckling tillfredsställer dagens behov
MAT Vad väljer jag? Hälsa Ekonomi Miljö.
Barnets rättigheter i Sverige och för alla barn i världen
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Naturvetenskaplig undersökning
Kaktusen är taggig, har en mjuk insida, och är en riktig överlevare. Alla kaktusar kan blomma om förutsättningarna är de rätta!
Miljövän naturligtvis
Resultat av klassrumsbesök
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför? Tvätta varför då?
Varumärket yrkeshögskolan – vårt gemensamma åtagande
Vad kan du göra för att minska ditt ekologiska fotavtryck?
Agnes Ö, Petter B, Hannah, Sabina. Rådslaget – tema hållbar konsumtion Vad vi gjort under projektet Kickoff Filmer om hållbar konsumtion Stilmedveten.
Välkomna Klassbloggen Lärare i klassen Skolrådsrepresentanter
Musikens funktioner The soundtrack of my life. Musikens funktioner  I detta arbetsområde utvecklar vi kunskaper om musikens funktioner för individen,
Ewa Care Magdalena Gräff Trygghet i vardagen Vi erbjuder en tjänst till dig och dina närstående.
Syfte: Att utveckla förmågan att värdera dina val och handlingar utifrån H E M Kunskapskrav: Konsekvensförståelse för att kunna göra smarta val samt kunna.
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Tjänsteresa för iKBT Västerbotten. Kontakt 1177.se Kontakt enhet Bedömning Läkare/ psykolog Remittera patient Bedöma/informera/ komma överens med patient.
Elev Här är några av de bilder jag pratade kring första tillfället ni hade HKK-ämnet nu i åk.8.
Hållbar utveckling av skogen. Tekniska lösningar inom skogsbruk  Vilka tekniska lösningar har man gjort inom skogsbruket?  Exempel på lösningar som.
Miljöarbete Skarpnäcks förskolor 2012 Pilotprojekt: giftfri inredning 2013 Nämndmål: 2. giftfria varor och byggnader 5. miljöeffektiv avfallshantering,
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Uppsats. Du ska skriva en uppsats om något som har med musik att göra! Det kan till exempel vara en grupp eller ett instrument Du kommer att få lektionstid.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
Av: Sanna Andersson Vet du att.. I SVERIGE SLÄNGS DET ÖVER TON, FULLT ÄTBAR MAT I SKOLORNA VARJE ÅR DETTA MOTSVARAR VAD 2000 ELEFANTER VÄGER TILSAMMANS.
INFÖR BETYGSPROGNOS HT2015 – ELEVER SOM LÄSER ÅRSKURS
Välkommen! Nu ska vi skapa nya världar och koda våra egna spel.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Lektion 1 Mål med lektionen:
Gör en traditionell släktbok med Disgen
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Miljö Ekonomiska Sociala
Hem- och konsumentkunskap (HK)
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Eget arbete? Lektion 3 ht- 17.
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför?
Hem- och konsumentkunskap Smarta Val
Lektionspass 3 Säsong, miljömärken?
Samhällskunskap år 6 Catha Glaas, Thomas Smith
Hållbar utveckling.
Helhet och allsidighet
Suicidriskbedömning i heldygnsvård
Stockholmsenkäten 2018 Temarapport – Psykisk hälsa Gymnasieskolan år 2
Religion.
Stockholmsenkäten Temarapport – Psykisk hälsa Grundskolan årskurs 9
Vad gör vi idag? Vad händer idag och varför? Matlagningsprov ½ gruppen. Ta med dig recept och anteckningar om du ska laga mat, är du kamratbedömare tar.
Tonåren är en väldigt speciell 
ÅP / Lektion 5 Socialt tryck att dricka och droga
Presentationens avskrift:

Hem- och konsumentkunskap Lek 2 Hållbar utveckling? Miljömärkesjakt? Säsong? https://www.youtube.com/watch?v=P2mg2 fMTXXw&t=3s

Miljömärken? Hållbar utveckling? Säsong? Vi ska under 3 lektionspass arbeta med ovanstående frågor. Under lek 4 ska ett häfte där du besvarat frågor, gjort en egen undersökning lämnas in. Genom att du gör detta kommer du ha mer kunskap om: Virtuellt vatten, säsong, ekologiska fotavtryck, ät S.M.A.R.T och en hel del mer.

Varför? Hur? Vad bedöms? Du ska lära dig hur man själv kan påverka sina val och handlingar i hemmet och som konsument, utifrån hållbar utveckling Du lär dig detta genom några korta filmer som ökar förståelsen för vad Hållbar utveckling är, du ska även söka fakta och besvara några frågor. För att öka förståelsen ytterligare ska du färdigställa 2 tabeller som bägge handlar om Hållbar utveckling. Jag vill att du under lektion 4 muntligt kan visa mig att du har kunskap om: olika miljömärken, vad som menas med säsong, transportsätt av en del livsmedel, vad som menas med ex virtuellt vatten, ekologiska fotavtryck

Arbetshäfte ska lämnas in lektion 4 Arbetshäfte pdf Klicka på ett av alternativen om du tappat bort ditt häfte eller om du var sjuk när de delades ut. Ni kommer alla att få ett eget häfte under lektionstid men ni kommer endast att tilldelas ett häfte så var rädda om det. Vi ska vara rädda om de resurser vi har. Tänk på vad får vi papper ifrån?