Utvärdering i HK?.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Snabbguide och tips.
Advertisements

Utredande text - källkritik.
Kanske är ni goda vänner i ett år,
Kanske är vi goda vänner i ett år...
Partikelverb hälsa på eller hälsa på?
Källkritik.
Att hålla lektion i ämnet Idrott & Hälsa
Sorteringslek i skogen
Att tydliggöra de långsiktiga målen i Lgr -11 och kunskapskravens fem övergripande förmågor för elever, föräldrar och pedagoger.
78 respondenter. 2 [1] Hur har det varit hemma sedan du var här sist?
1) Ni har kommit överens om att barnet ska ta bort sin tallrik från bordet efter måltider. Det går bra ibland och ibland inte. Den här gången går ditt.
Slöjd Presentation! Av: Malte Bergman.
DAGENS LEKTION Dagens ”Varför är ni här?” Filmvisning av Älskade kött
Mål och betygskriterier
Praktisk arbetslivsorientering
Att skriva projektrapport
Intervju inför ViV-projektet.
- Konsten att ge feed-back
Hem – och konsumentkunskap Sjöfruskolan VT-12
Att skriva en artikel.
Instruktioner Vilken grupp av frågor känner du att du instämmer mest med? Instämmer du i hög grad med de första 10 frågorna är din självkänsla lägre.
Att hålla en presentation
Skriv till jag säger stopp, sen läser ni upp.
Tunneln Av: lovisa ♥. Val av plats  Jag valde vägen mellan gallerian och synsam. Först tänkte jag välja utanför bibblan men jag visste jag inte vad jag.
Målet med dagens lektion: Lektion 1
Music: Nightengale Serenade
Vem är du?.
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
Av: Ninni Byrestam. Eleverna (faddrarna) i klass 3A fick ett uppdrag… Välj en bok som du tror att ditt fadderbarn tycker om. Öva på att läsa boken med.
Kanske är vi goda vänner i ett år...
MAT Vad väljer jag? Hälsa Ekonomi Miljö.
Anställningsintervjun
Vad är bra och vad kan bli bättre? Utvärdering med Ekjur12 15/
Portfolion / Dokumentationen bidrar till utveckling
Annika Hultén Vem skriver vad till vem och i vilket syfte? Några källkritiska tips när du använder nätet.
Vad gör vi idag? Lek 1 Vad händer idag och varför?
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Att lära sig att analysera
En guide för arbeten i SO
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Hur ska man planera upp sina måltider?
Att Skapa Serier.
Caroline Hansson, Pilbäckskolan
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
Sid 1/steg 3 Hej och välkommen! BeST-metoden – vad handlar den om? Berätta för din granne. Praktiska detaljer: Tider. Kaffe/lunch? Mobiler avstängda.
Riktad skrivning Varför jobbar vi med läsförståelse- medhjälparna (tror du)? Skriv rubrik och svar tills jag säger stopp, sen läser ni upp vad ni har skrivit.
Tränings handboken En mini guide för idrottare.  Syftet med detta informationshäfte är att läsaren ska få tips på hur man kan optimera sin idrottsligaprestation.
Vem är jag? Jenny Gadell 33 år
Definitioner Kränkning paraplybegrepp där mobbning, trakasserier, diskriminering och övrig kränkande behandling ingår. Kränkning är när man blir illa behandlad.
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära /hälsa.
Livsfrågor Vad är meningen med livet? Vem är jag egentligen?
Nationer, ideologier och folkmord genom
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Protein
Lärande, enligt PUH om hur du kan bli ägare av ditt eget lärande
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa.
Tallriksmodellen. Vad åt du till frukost, lunch?
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Pannkaka?  Sammanfattande test lektion 47  Det som vi främst kommer att.
Elev Här är några av de bilder jag pratade kring första tillfället ni hade HKK-ämnet nu i åk.8.
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Att äta rätt Henrik Persson Gästriklands Idrottsförbund SISU Idrottsutbildarna.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Tallriksmodellen & matcirkeln, blodsockerkurva? Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Paj  Sammanfattande test.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Lektion 1 Mål med lektionen:
Henrik Persson Gästriklands Idrottsförbund SISU Idrottsutbildarna
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Hem- och konsumentkunskap
Presentationens avskrift:

Utvärdering i HK?

1. Vad har du lärt dig idag? Var uppmärksam under hela lektionen och lägg på minnet eller skriv ner om du lär dig något nytt, ex. under genomgång, något en annan elev säger eller gör, ett svar du får på en fråga osv. Skriv inte bara att du lärt dig t ex laga soppa.

2. Vad tycker du att du gjorde på ett bra sätt? Motivera - var ärlig! Jag ser dig! -ansträng dig så att du har något som du tyckte du var extra bra på. - var inte blygsam! Något har du väl ändå gjort bra? - kom ihåg att motivera! (varför)

3. Vad behöver du öva på/vad gick mindre bra? Motivera. -Var ärlig! jag ser dig! -Det finns alltid något man kan bli bättre på! -Kommer du inte på något kanske du valt för lätt recept/inte tänkt igenom det du gjort under lektionen osv. -Kom ihåg att motivera. (varför)

4. Hur blev resultatet? -Smak, konsistens, utseende, lukt, temperatur, mängd mm. -Motivera! Varför blev resultatet som det blev?

5.Resonera kring måltiden utifrån HEM (Hälsa, Ekonomi, Miljö) -Resonera! I flera led för högre betyg! - Hälsa: tallriksmodellen, kolhydrater, protein, fettmängd och fettkvalitet, fibrer, vitaminer, mineraler. Vem passar måltiden till och vem passar den inte till. (motivera) - Ekonomi: är det en dyr eller billig maträtt? Varför? Vad är det som är dyrast i måltiden? Varför? Jämför hemlagat med köpt! Vardagsmat? -Miljö: Krav, ekologiskt, frakt, kött, el, vatten, förpackningar, matsvinn.

6. Är du nöjd med din insats (vad du gjorde och tog ansvar för) idag 6. Är du nöjd med din insats (vad du gjorde och tog ansvar för) idag? Motivera. - Var ärlig! Jag ser dig! - Är det något du vill/behöver förändra till nästa lektionstillfälle? -Vad kan du göra för att sikta högre? -Kom ihåg att motivera!

Tips! - Ta hem en utvärdering då och då för att skriva klart. Leta efter fakta i Hk- boken, på trovärdig sida på nätet eller fråga någon som du litar på och har bra kunskaper kring det du vill resonera om. - Kom ihåg att lämna in din utvärdering efteråt.