Hem- och konsumentkunskap

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Betyg och bedömning.
Advertisements

Tips när du planerar måltider
Hem- och konsumentkunskap på grundsärskolan
Tvätt och rengöring.
”Språk, lärande och identitetsutveckling är nära förknippade
Water is life! Av Alex H och Alex C.
Det svenska kulturarvet
Ekologiskt fotavtryck och miljömärkningar
HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP
Fakta att kunna resonera kring Nyckelhålet s Kolhydrater s
Hemtrivsel.
Målet med dagens lektion: Lektion 1
Näring och individuella behov åk 8
Nora, Wilma, Jonathan och William
Att övertyga ! Disposition och mall.
Mat och klimat.
Hem- och konsumentkunskap
Så arbetar KRAV med ekologiskt och med nya kriterier för klimatmärkt mat Klimatsmart mat – långt ifrån eller nära?
Mat och hälsa åk 6.
Utvärdering i HK?.
MAT Vad väljer jag? Hälsa Ekonomi Miljö.
Vad gör vi idag? Lek 1 Vad händer idag och varför?
Pedagogisk planering Brönjaskolan
Lektion 1 Vt-15 Vad vi gör idag?
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 3 Vad händer idag och varför?
Vad gör vi idag? Lek 1 Vad händer idag och varför?
Grundläggande livsmedelshygien
Miljövän naturligtvis
Hur ska man planera upp sina måltider?
Vad gör vi idag? Lek 2 Vad händer idag och varför? Tvätta varför då?
Analysförmåga Jämföra: Likheter och skillnader, för- och nackdelar
Vad gör vi idag? Lek 4 Vad händer idag och varför?
Hållbar utveckling - förmåga 1 i biologi.
Exempel på elevsvar uppgift 1
Exempel på skriftligt omdöme
Välkomna Klassbloggen Lärare i klassen Skolrådsrepresentanter
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära /hälsa.
Lärande, enligt PUH om hur du kan bli ägare av ditt eget lärande
Tallriksmodellen. Vad åt du till frukost, lunch?
Skillnad livsmedel och näringsämne
Matlagningsmetoder Metoder för hur man lagar mat.
Syfte: Att utveckla förmågan att värdera dina val och handlingar utifrån H E M Kunskapskrav: Konsekvensförståelse för att kunna göra smarta val samt kunna.
Vårrullar Recept till lektion 3 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Pannkaka?  Sammanfattande test lektion 47  Det som vi främst kommer att.
MÅLSÄTTNING - Att sätta mål för det du ska göra. VARFÖR SKA VI SÄTTA MÅL? Vet du inte vart du ska kan du inte planera vägen dit… För att nå ett bra resultat.
Elev Här är några av de bilder jag pratade kring första tillfället ni hade HKK-ämnet nu i åk.8.
Köttbullar sås och potatis Recept till lektion 2 Receptet fotograferat från Hem- och konsumentkunskap ÅK 6-9 Förlag Interskol.
Bra proteinkällor Ägg Kyckling Fisk Kött Keso och kesella.
Dagens lektion? Mängd, metod, planera. Mat måltider och hälsa Jämförelser av recept och beräkning av mängder vid matlagning. Skapande av egna recept. Bakning.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Tallriksmodellen & matcirkeln, blodsockerkurva? Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Paj  Sammanfattande test.
Av: Sanna Andersson Vet du att.. I SVERIGE SLÄNGS DET ÖVER TON, FULLT ÄTBAR MAT I SKOLORNA VARJE ÅR DETTA MOTSVARAR VAD 2000 ELEFANTER VÄGER TILSAMMANS.
Fotosyntes. Ungefär för 3 miljarder år sedan var jorden en ganska dyster plats. Inte den gröna plats fullt av växter och andra organismer som vi idag.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Vad kostar maten? Helfabrikat, halvfabrikat laga från grunden. 2.Pizza ”hemlagad” vad kostar den? 3.Uppgradera snabbmaten?
Pizza Recept till lektion 5. Pizza kemiskt jäsmedel = bakpulver kan du nämna 2 till?
Lektion 1 Mål med lektionen:
Lektionsplanering Hanna Sepp.
Hem- och konsumentkunskap
Resonerande text Använd din elevbok!
Hem- och konsumentkunskap Smarta Val
Kost 1 Presentera ämnet kort! Det handlar om mat för idrott, hur du som idrottare kan prestera bättre genom att tänka på vad och hur du äter!
Olika sätt att föra fram sin åsikt, samtala och diskutera
Retorik Konsten att tala Hur håller man ett bra argumenterande tal?
Idag: Vi övar vidare på: att leda ett samtal, formulera och bemöta argument samt sammanfatta huvuddragen i vad som sagts.
FOTBOLLSPROFIL SKIFTINGEHUS
Malin Thorsén Producentträff, Bixia 2018
Varifrån kommer kranvattnet?
Hållbar utveckling.
Varifrån kommer kranvattnet?
Vad gör vi idag? Vad händer idag och varför? Matlagningsprov ½ gruppen. Ta med dig recept och anteckningar om du ska laga mat, är du kamratbedömare tar.
Presentationens avskrift:

Hem- och konsumentkunskap Presentation av ämnet https://www.youtube.com/watch?v=-0nQyrJDREk Planering några veckor framåt. file:///C:\Users\l3petter\Downloads\hkk_åk9_ht_17 .docx Kunskapskrav? https://www.youtube.com/watch?v=fuJ28ru1Dzw& t=3s Vad är HEM: https://www.youtube.com/watch?v=Zy2muaL3K1Y Bedömning av praktiska arbetet: https://www.youtube.com/watch?v=QPUEZKeFK9s Utvärdering?

Checklista? ♥ Använd RENT förkläde, sätt upp långt hår i tofs, ta av ringar, klocka och armband ♥ Var noga med hygienen: tvätta ALLTID händerna innan arbetets början, mellan vissa moment och efter toalettbesök, använd avsedda skärbrädor (röd till kött, blå till fisk, gul till kyckling, grön till frukt,grönsaker, och vinröd till bröd). ♥ Fyll en diskho med varmvatten och några droppar diskmedel i början så att du kan diska undan efterhand - glöm inte att FÖRST skrapa bort matrester och skölja av det värsta i varmt vatten, börja med det som är minst smutsigt - torka med ren diskhandduk

BÖRJA med att läsa igenom receptet och lägg en plan för arbetet (“mise en place”) ♥ Ställ löpande UNDAN allt du inte har användning för - håll ordning ex när du använt en sak/livsmedel ställ tillbaka på vagnen. ♥ Välj RÄTT redskap och metoder ♥ Laga mat och baka på ett SÄKERT sätt: gå inte omkring med knivar, använd inte varmvatten från kranen i matlagning, hetta upp matfett försiktigt - om det börjar ryka, låt kokkärlet svalna, om det börjar brinna, lägg på ett lock, vänd kastrullernas handtag inåt, sätt spisen i “OFF”-läge när du är klar

♥ Tajma, duka och presentera maten snyggt på tallriken (KOMPONERA och GARNERA) ♥ Ät, njut och ha GOD bordsskick ♥ Torka av bord med REN disktrasa

Utvärdering åk 7-9 Ge ett välutvecklat omdöme om arbetsprocessen. Fundera på Vad som gick bra, vad som kunde ha gått bättre, samarbetet. Ge ett välutvecklat omdöme om resultatet. Använd dina sinnen och varierat språk. Skriv inte ”tomma” ord som t.ex. bra och gott utan beskriv resultatet ex konsistensen på pannkakan var mjuk i mitten men knaprig längst ut. Resonera utvecklat, med stöd av fakta kring en positiv/negativ konsekvens för Hälsa, Ekonomi och Miljö. Kom ihåg att kopplingen till den lagade måltiden ska vara tydlig. Ex du kan inte skriva om fisk om du inte använt denna proteinkälla.

Förslag när du skriver om Hälsa: Tallriksmodellen, matcirkeln, nyckelhålet, alla våra näringsämnen, tomma kalorier, livsmedel, tillsatser, eko och hygien. Ekonomi: Pris, säsong, Fairtrade, KRAV, EU- ekologiskt, matrester, disk, kokplatta. Miljö: KRAV, EU-ekologiskt, matrester, disk, kokplatta, MSC, källsortering och transport. Tänk ut ett bra formulerat mål till nästa gång som direkt kan påverka din prestation. Ex: ”Nästa gång ska jag inte diska under rinnande vatten eftersom det påverkar både ekonomi och miljö”

ATT FÖRA UTVECKLADE RESONEMANG Att resonera betyder att du utvecklar dina tankar och åsikter med stöd av fakta. Du kommer vid upprepade tillfällen uppmuntras att föra utvecklade resonemang i HKK. Sträva efter att föra resonemang på djupet (djupare fakta) och på bredden (fler argument).   Glöm inte: “Kvalité framför kvantitet”. Detta är inte menat som något facit, men som en handledning.

Att föra resonemang på djupet   Om du t.ex. skall resonera utvecklat om varför man ur ett hälsoperspektiv skall välja grahamsmjöl:   “Jag tycker att det var positivt för hälsan att vi använde fullkornsvarianten grahamsmjöl för att innehållet av kostfibrer är högre än t.ex. i vetemjöl (E). Kostfibrer har förmågan att ge volym åt tarminnehållet (kostfibrer binder nämligen till sig vätska) och därmed underlätta tarmarnas arbete (C). På så sätt kan grahamsmjöl motverka förstoppning, dvs. att man blir hård i magen (A).”

Om du t.ex. skall resonera utvecklat om varför man ur ett ekonomiperspektiv skall äta upp mat:   “Jag anser att det är positivt för ekonomin att äta upp maten så att inget som vi köper eller odlar går till spillo (E). Om vi köper in mat eller odlar mat som vi sedan slänger, är det nästan samma sak som att spola ner pengar i toaletten (C). Om en genomsnittsfamilj hushåller med sina resurser, t.ex. mat, kan en familj enligt Livsmedelsverket få mellan 3 och 6000 kronor över till annat på ett år (A).”

Om du t.ex. skall resonera utvecklat om varför man ur miljöperspektiv skall välja närproducerat socker:     “Min åsikt är att det är positivt för miljön att välja socker från Dansukker eftersom transporter påverkar miljön negativt (E). Om vi köper något som t.ex. har producerats i Brasilien, skall det kanske fraktas med båt och lastbil och det är förknippat med utsläpp av koldioxid, CO2 (C). Ökat utsläpp av CO2 är ett miljöproblem knutet till växthuseffekt och sägs kunna ligga bakom  extremväder som översvämningar, orkaner och torka (A).“

För att svara mer utvecklat kan du använda dig av olika uttryck så som: “Eftersom…” “Därför att…” “Med det menar jag…” “På så sätt...” “Exempel på detta är…” “Vilket gör att...” “Det leder till att…” “Alltså…”

Vad kommer du ihåg från förra året. Du kommer att få ett arbetsblad som du tillsammans (tyst) med en lottad arbetskamrat ska lösa. Varför ska ni göra ett kom ihåg. Jag vill få reda på vad ni kommer ihåg från åk 8. Det jag ser att vi måste arbeta lite på gör vi under terminen. Nu KÖR vi.