Ny skolsatsning med integrerad SYV om geologi, resurser, hållbarhet och samhällsplanering.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Att välja - Hur gör man?.
Advertisements

Till vem riktar sig utvecklingspaketet?
Grannsamverkan i flerbostadshus
Studie och yrkesvägledning
VATTEN, VATTEN, BARA VANLIGT VATTEN
Dahlstiernska Gymnasiet i Mellerud - den lilla skolan med de stora möjligheterna.
Syfte ”FramtidsFrön inspirerar pedagoger och annan
Lokal pedagogisk planering
…och lite annat smått och gott som kan vara (arbets)livsavgörande…
Att hålla en presentation
E-Smart våren 2008 Välkomna!. PROGRAM e-utvecklarna inleder Jan Hylén –om lärresurser och trender Paus Samling i seminariegrupp.
En presentation av projektet om hur intresse och måluppfyllelse kan utvecklas för teknik och naturvetenskapliga ämnen. Paul Pakkala 25/
Teknikcollege Söderslätt Vad är det?. Företagen är Teknikcollege – Teknikcollege är skolan.
Vad det handlar om Malmö stad satsar på att göra Malmö till en trygg och bra stad att leva, bo och arbeta i. Tillsammans med Malmöborna, företag, fastighetsägare,
Del 1: Naturvetenskap s. 6-7
Arbetsförmedlingen Kiruna den 23 augusti Totalt år.
Ett naturvetenskapligt arbetssätt
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Stöd till en evidensbaserad praktik för god kvalitet inom socialtjänsten – brukarmedverkan vid brukarundersökningar inom LSS • • SKAPAD.
Entreprenörskap + Studie- och yrkesvägledning
Att följa lärande Kap 3 Dylan Williams
Filmvisning
Det vi gör idag ska vara bra för alla oss som lever nu
Sommar på din arbetsplats
BETYGSKRITERIER I GEOGRAFI
Jobbskuggning 8A och 8B Vecka 17 mån och tis 20 och 21 april 8C och 8D
Ulrika Palme, Hållbara urbana VA-system Ulrika Palme Miljösystemanalys, Energi & Miljö Chalmers tekniska högskola.
1 Använd gärna denna presentation! Presentationen beskriver arbetet i projektet som arbetar med det kommande landsbygdsprogrammet Presentationen.
Enheten för regional tillväxt, Näringsdepartementet
1.
Välkomna hit! Film – på vilket sätt är bedömning en (liten) del av all vår verksamhet? Kursplanens uppbyggnad. Skillnad strävansmål / uppnåendemål? Kunskapssynen.
Högskoleexamen 2:årig utbildning Kuststad Nära till naturen Metropol
Presentation Snabbstatistik 2010 jämförelse med april 2009 Inger Bergström.
Frågor om elevinflytande till elever i åk 3 – 9 i grundskolan
På säker grund för hållbar utveckling Hur bör vi vägleda användarna av våra underlag? Workshop Harmonisering 5-6 maj, 2015 Lisa Van Well.
Vad är fysik? Ordet fysik härstammar från grekiskan och latin. Ordet betyder ”naturlig” Vad är naturligt? Skriv upp minst 5 ord som du förknippar med naturlig.
STUDENTREKRYTERING.
Vår Planet Jorden. Vi ska lämna över ett samhälle till nästa generation där de största miljöproblemen är lösta, utan att orsaka ökade miljö- och hälsoproblem.
Nolia Karriär Luleå 16 februari kl Luleå Energi Arena.
Var finns jobben? Bedömning till och med första halvåret 2017 Presskonferens 29 juni 2016 Håkan Gustavsson Prognoschef.
BIOSFÄRUTMANINGEN 2016 Skapa en lek för alla. VI BOR I ETT BIOSFÄROMRÅDE! Vem utser ett biosfärområde? Ett biosfärområde utses till biosfärområde av Unesco,
Systematisk problemlösning enligt EPA-modellen -MÖJLIGHETER OCH UTMANINGAR.
1:a advent 2006 Vision Gotland 2025 Tre minuter om Gotlands framtid.
Sv Hur ska högskolan lyckas med breddad rekrytering? 16 maj 2016 Aleksandra Sjöstrand.
Uppsats. Du ska skriva en uppsats om något som har med musik att göra! Det kan till exempel vara en grupp eller ett instrument Du kommer att få lektionstid.
Hur du kan lära bättre!. Följande gäller Just det, organisera dina studier! Lär dig att planera dina studier hur, var och när du pluggar bäst lästeknik.
Hur du kan lära bättre!.
LOs förslag om Utbildningsjobb för stärkt etablering
Snabbspår för snabbare etablering av nyanlända
Presskonferens 9 februari 2017 Annelie Almérus
För enklare verksamhetsutveckling och samverkan mot en smartare välfärd SKL har, tillsammans med GR, tagit fram en digital samverkansplattform där man.
BESÖK OSS PÅ EDGYMNASIET.SE ELLER FACEBOOK
Att välja till gymnasieskolan
BESÖK OSS PÅ EDGYMNASIET.SE OCH FACEBOOK
IBSE Viktiga punkter i IBSE
LPP i Geografi ht Varför läser vi Vad skall vi gå igenom?
Entreprenörskap 2 Ni ska läsa detta och förbereda er inför lektion måndag vecka 40. Då börjar allvaret att bygga er stad.
Fastighetsbranschen behöver dig!
Workshop Arbetsplatslärande.
Hållbar utveckling.
Vad innebär regionbildningen?
Studie- och yrkesvägledare ”SyvMi” Campbell
Religion och vetenskap
ingenjör Karin Andersson, Studie- och yrkesvägledare, Sfi sandviken
SGUs årsredovisning 2018.
Året som gått Näringslivs- och destinationsutveckling
Arbetsgång Yrkesmässa Leksand
Upplevelser och växande kunskap med Skogen i Skolan
KRETSLOPP FÖR ÅTERVINNINGSPROCESSER
Presentationens avskrift:

Ny skolsatsning med integrerad SYV om geologi, resurser, hållbarhet och samhällsplanering

EN PRESENTATION FÖR DIG SOM ÄR STUDIE- OCH YRKESVÄGLEDARE SVERIGES GEOLOGISKA UNDERSÖKNING (SGU) HAR FÅTT I UPPDRAG ATT: Öka kunskapen om geologins betydelse för samhällsbyggnad och tillväxt. Syftet med satsningen är att skapa en mer grundläggande förståelse för geologins betydelse och väcka intresse för att arbeta med frågor som rör olika aspekter av geologi – till exempel naturresurser, infrastruktur, grundvatten och miljö.

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Geologisk är en digital skolsatsning om samspelet mellan geologi, naturresurser, hållbarhet och samhällsplanering för årskurs 7-9 och gymnasiet Den här presentationen är tänkt som ett stöd för dig när du möter elever i årskurs 7-9 Samarbeta med skolans pedagoger eftersom innehållet knyter an till undervisningsområden Använd gärna våra filmer och Övning: Arbeta med geologi (se länkar längre ner) På nästa sida hittar du underlag och förslag på saker att lyfta till varje bild, skriv ut dessa till din presentation Filmer & tips:Övning: Arbeta med geologi:

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Start slide – Är du rätt person för att arbeta med geologi Presentationen börjar, tanken är att inspirera eleverna med bilden och få dem intresserade av branschen spontant. Slide – Så vad är egentligen geologi Kort och inspirerande för att få en bild av ämnet, filmen på nästa slide förklarar mer utförligt.

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Att arbeta med geologi Visa upp den inspirerande filmen som är länkad i bilden (från EU-kommissionen), diskutera om eleverna känner till några yrken i branschen, länk till filmen finns även nedan: LQFEuFX8wa0&feature=youtu.be Filmen från EU-kommissionen: =i6aIBhMMyNc&feature=youtu.be Alternativ film från Cambridge: =LoVxT92Rp5I&feature=youtu.be Alternativ film från Oxford:

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Som Geolog… Detta är en introduktion till olika exempel på yrken, eleverna kommer senare att få fördjupa sig mer. Fråga gärna om eleverna känner till de olika områdena och om det verkar intressant. Länk med Gruvgeolog Michaela Åberg Seliö: - action=share

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Fler än Geologer… Visar på att det finns en mängd olika yrken inom branschen. Länk med Kvalitetsteknikerna och tvillingarna Annelie och Carina Ähdel-Franzen:

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Träddiagram över utbildningsvägar Trädkarta över olika utbildningsvägar i branschen, viktigt att poängtera att det finns en mängd olika yrken, stanna gärna upp och låt eleverna komma med synpunkter och fundera. Skriv gärna ut denna och dela ut till eleverna. Slide – Många möjligheter Många olika möjligheter, en stor arbetsmarknad väntar eleverna, den här sliden vill visa på en bredd för kommande yrken och studier.

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Case lär dig om olika yrken och utbildningar Låter eleverna själva fundera och söka information om yrken och utbildningar se länkar nedan: 72%2FYrken%2FYrkesBeskrivning.aspx%3FiYrkeId%3D133&sv.url= d502730c Information: gar/?q=geovetare Utbildningar:

SÅ HÄR ANVÄNDER DU PRESENTATIONEN Slide – Att välja studier och jobb Använd hjärtat, vad brinner du för, vad tycker du är rolig och vad är utmanande. Använd hjärnan, vad är du bra på, gillar du att plugga, vad har du lätt för etc. Hälsan, vilka förutsättningar har du, hur vill du arbeta, fysiskt eller på kontor, ute eller inne etc. Slide – The end Slide – Fördjupningscase om tid finns

ÄR DU RÄTT PERSON FÖR ATT ARBETA MED GEOLOGI, HÅLLBARHET OCH SAMHÄLLSPLANERING?

SÅ VAD ÄR EGENTLIGEN GEOLOGI? Geologi är läran om hur Jorden är uppbyggd, hur den har bildats och de storskaliga processer som pågår. … men också om alla de metaller och mineral vi använder, var vi bygger för att undvika skred och ras, varför vi tar vårt dricksvatten från rullstensåsar och isälvsdeltan och markens naturliga innehåll av olika ämnen Och mycket mycket, mycket mer.

ATT ARBETA MED GEOLOGI KAN NÅGON GE EXEMPEL PÅ YRKEN I GEOLOGI- ELLER GRUVNÄRINGEN?

SOM GEOLOG… … kan du arbeta med till exempel: Gruvnäring Kartläggning av berg, jord och grundvatten Infrastruktur Klimat- och miljöfrågor Forskning

FLER ÄN GEOLOGER … … jobbar med frågor som rör geologi. Du kan till exempel arbeta som: Civilingenjör Bergarbetare GIS-expert Jurist Miljö- och hälsoinspektör

JAG VILL STUDERA PÅ UNIVERSITET ELLER HÖGSKOLA Jag vill studera antal år Jag vill ha en bred utbildning Nej Ja Jag vill arbeta som civilingeniör Jag vill arbeta med miljö/bygg Nej  Kandidatexamen i Geologi eller Geovetenskap  GIS-Ingenjör  Kart-och mätteknik  Programmerare  Yrkesingenjör  Miljö och förorenade områden  Vatten- och miljöteknik  Explosivämnesteknik  Informatör  Bergarbetare/tekniker  Anläggningsingenjör  Processtekniker  Anläggningskonstruktör väg & vatten  Byggingenjör  Miljösamordnare byggnader  Civilingenjör  Maskinteknik  Industriel miljö- och processteknik  Naturresursteknik  Rymdteknik teknisk design  Väg- och vattenbyggnad  Energi och miljö  Teknisk fysik  Bergsingenjör  CAD-ingenjör  Miljögeokemi  Geovetare  Geolog  Samhällsplanerare  Kemist  Ekonom  Jurist  Informatör  Geofysiker  Miljö och vatten  Lantmätare  Samhälls- byggnad Jag vill arbeta med miljö/bygg Jag vill arbeta med fordon Ja  Arbetsmarknads- utbildningar  Bergarbetare & processtekniker  Brunnsborrare  Anläggningsarbetare  Arbetsledare inom bygg, anläggning och gruva  Betongarbetare  Gruv- och stenbrottsarbetare  Ingenjörer & tekniker inom bygg & anläggning  Arbetsmarknads- utbildningar  Yrkesförare/lastbil CE  Truckförarutbildning  Elektriker  Industriteknisk utbildning  Fordonsmekaniker  Maskinförare Du behöver inte vara geolog för att jobba med geologi

MÅNGA MÖJLIGHETER Att arbeta med geologi innebär att du har världen som arbetsplats och kan bidra till att världens resurser används på ett hållbart sätt. Du kan arbeta med miljö- och hållbarhetsfrågor och klimatfrågor Arbetsgivarna är flera. Du kan jobba i en gruva eller täkt, med konstruktion och anläggning, som konsult, åt privata företag eller i den offentliga sektorn.

CASE – LÄR DIG MER OM OLIKA YRKEN OCH UTBILDNINGAR Uppgift i grupp: Hitta eller ta reda på tre olika yrken inom geologisektorn som ni tycker verkar intressanta att arbeta med. Ta reda på vilken utbildning som krävs för dessa och diskutera varför dessa yrken verkar intressanta. Redovisa och diskutera kort i helklass. Information på allastudier.se Information hos Arbetsförmedlingen

ATT VÄLJA STUDIER OCH JOBB Välj med: HJÄRTATHJÄRNANHÄLSAN Praktiska funderingar Strategiska funderingar Filosofiska funderingar

FRAMTIDEN LIGGER I JORDEN

FÖRDJUPNINGSCASE Varför behövs geologisk information och kunskap som underlag för en hållbar utveckling av samhället i frågor som rör miljö, klimat, teknik och tillgången till rent vatten? Varför behövs det ingenjörer, truckförare och lastbilsförare? Varför är det viktigt för företag och myndigheter att ha kunskap om olika geologiska förhållanden?