Matcirkelns budskap Du ska äta allsidigt= med variation. Motsats = ensidigt= Samma livsmedel dag efter dag.

Slides:



Advertisements
Liknande presentationer
Hem- och konsumentkunskap
Advertisements

Sveriges matkultur.
Näring - hälsa SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Protein
Mål från LGR11, kursplanens syfte: 1.Planera varierade och balanserade måltider för olika situationer och sammanhang. 2.Du ska kunna värdera och dokumentera.
PRESTATIONSTRIANGELN - GRUNDEN FÖR EN GOD PRESTATION.
Kost. Lektionsinnehåll Kost Kroppen Energibalans Effekter av olämplig kosthållning Energigivare, näringsämnen Vätska Måltidsordning, tallriksmodellen.
Kost information Information
Kost. Vem är jag? Jobbar på Logistikskolan/TrängR Bor i Trädgårdsstaden Gift med Per Barn Albin 6 år, Tim 8 år Utbildad på GIH; Tränarutb Övrigt: PT utb,
Centrala Barnhälsovårdsenheten Göteborg och S Bohuslän Cecilia Hedström, leg dietist Vegetarisk kost – Vegankost. Många familjer väljer idag, glädjande.
Goda resultat inom idrott bygger på en bra balans mellan att ÄTA, TRÄNA och VILA.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Pannkaka?  Sammanfattande test lektion 47  Det som vi främst kommer att.
© Folkhälsoenheten, ÖLIF 2007 Obalans i triangeln = Försämrad prestationsförmåga - Trötthet - Sjukdom / Skador - Näringsbrist -
Optimera dina träningseffekter och nå längre med rätt mat.
Skelettet Vårt skelett är uppbyggt av ungefär 200 ben. En del ben är stora, till exempel lårben och höftben. Andra ben är mycket små, som fingrarnas och.
Har du med dig bok, penna och block. Sätt dig ned. Fundera på hur en vattenmolekyl ser ut under tystnad. 1.Upprop 2.Varför vatten? 3.Vattenmolekylen 4.pH.
Äta – Träna – Vila Kostens roll i ungdomsidrotten.
Cirkulation och fysisk aktivitet - Våra bästa vänner går hand i hand + = Sant.
SYFTE: Fördjupa er i näringslära/hälsa. Tallriksmodellen & matcirkeln, blodsockerkurva? Resonera/utvärdera måltider?  Lunch: Paj  Sammanfattande test.
Gainer TILLSKOTT VID HÅRD TRÄNING. Core Gainer  Core Gainer™ är ett välbalanserat näringstillskott som är utvecklat för personer som behöver fylla på.
Hem- och konsumentkunskap Vt 16 1.Kostproblematik. 2.Planering en tid framöver 3.Z:\allergibra mat klar.pptZ:\allergibra mat klar.ppt.
NÄRINGSBERÄKNINGAR Syftet Öka er kunskap kring måltiden och näringen vi tillför är tillräcklig och rätt! Målet Elever ska ha kännedom och kunna redogöra.
Pedagogiska planeringar Hanna Sepp Marcus Granberg Albina Brunosson.
Detta är miljömåltider
Studieteknik - tips och ideer
Fossilbränslefritt Kronoberg
En snabbkurs i orientering
Kort om | skötselråd.
Tränings- och kostprogram
Viktiga faktorer för att du ska må bra.
Äppelpaj med egen vaniljsås. Sid: 268 och sås 269 HKK- boken
Kolhydrater.
Mat och dryck Brukar du laga mat hemma?
VÄLKOMMEN! BABBEL OCH BUBBEL Klassföräldraträff
4 saker att tänka på Energibehov Energibalans Kvalité Timing.
Lektionspass 3 Säsong, miljömärken?
Lektion 2:1 Våldets uttryck Våldet tar sig olika uttryck
KOST Grupp forsläsning.
Källa: Livsmedelsverket
Hej! Vad roligt det ska bli att ha ett Tupperwareparty tillsammans med dig och dina vänner. Här kommer lite mer om det vi har pratat om.   Datum och klockslag.
Regiongemensam elevenkät 2016
Regiongemensam elevenkät 2016
Tallriksmodellen består av tre delar:
DEFINIERING AV SKANNERN
Vitaminer.
- Geografi - Att studera helheten.
Kost En bra och balanserad kost innehåller: Kolhydrater Proteiner
Den här presentationen handlar om Nordiska näringsrekommendationer (NNR) och tar upp: Innehållet i NNR 2012, med betoningar på förändringar sedan tidigare.
Industrikonjunkturen och efterfrågan på el Maria Sunér Fleming, Ansvarig Energi och Klimat Svenskt Näringsliv.
Lektion 1 Grönsaker, frukt och bär
Protein.
Mat är livet.
Det här är en presentation från Aktiv Skola om några av de mest grundläggande faktorerna för att vi ska må bra. Mellanstadiet.
Det här är en presentation från Aktiv Skola om några av de mest grundläggande faktorerna för att vi ska må bra. Lågstadiet.
Ett samarbete mellan biologi, BILD och idrott och hälsa
Tallriksmodellen består av tre delar:
Mineralämnen.
Kolhydrater.
Regiongemensam elevenkät 2016
Mensutmaningen.se MENS OCH TRÄNING.
Regiongemensam elevenkät 2016
INTRODUKTION SKOLKLASSIKERN
Vad är viktigt för dig? Att designa tjänster utifrån behov
Tips och råd för att förhindra fallolyckor
PRESTATIONSTRIANGELN - GRUNDEN FÖR EN GOD PRESTATION
En genomsnittlig svensks utsläpp – 11 ton/år
Tipspromenad.
En genomsnittlig svensks utsläpp – 11 ton CO2/år
Vår handlingsplan – RESPEKT
Användning av materialet
7 av 8 13-åringar rör på sig för lite
Presentationens avskrift:

Matcirkelns budskap Du ska äta allsidigt= med variation. Motsats = ensidigt= Samma livsmedel dag efter dag.

Näringsämnen ca:50st (6 huvudgrupper) Kolhydrater Fett Proteiner Ger energi och näring Vitaminer Mineralämnen Vatten Ger inte energi Ger näring

Energi och näring Energirik = mycket energi, många kalorier Näringsrik= många och mycket av näringsämnen Tomma kalorier

Energibehov Vad behövdes energin till i kroppen? Vad menas med behov? Jfr. med bilens tank med bensin. Går bilen snabbare desto mer bensin du har ?

Likadant näringsbehov Protein 1 gram /kg kroppsvikt och dag 18 mg järn 100 mg C-vitamin B-vitaminer Fettsyror omega 3 och omega 6 Minst 30 gram kostfibrer Högt energibehov Ca: 3000 kalorier Lågt energibehov ca: 1500 kalorier Svårt att få med alla näringsämnen man behöver i tillräcklig mängd.

Energibalans Energi in = Energi ut Blodsockret i balans

Vilka olika typer av kolhydrater?

Ur kunskapskraven: Därutöver kan eleven föra resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov. Eleven kan föra resonemang kring konsekvenser av olika konsumtionsval och handlingar i hemmet utifrån frågor som rör hållbar utveckling vad gäller hälsa, ekonomi och miljö. H E M

Föra resonemang om vad ? Läs kunskapskraven!

Förslag: Betyg C- A Måltiderna är mycket olika både ur energi och näringssynpunkt. Måltid 1 0ch 2 innehåller inga grönsaker, vilket bör ingå i en måltid ca: 500 gram/ per dag bör vi äta Därför att då får vi bland annat vitaminer och mineralämnen som är bra för många funktioner i kroppen. C-Vitaminet t.ex. är bra för att kroppen lättare ska kunna ta upp järn. Vi får också fibrer av grönsakerna ……. Två av måltiderna kan passa till en person med lågt Energibehov.

Förslag: Betyg F Två av måltiderna är nyttiga för att de innehåller grönsaker Två stycken innehåller inga grönsaker

Resonera och motivera… Varför mjölk är bättre än läsk ur hälsosynpunkt. Utifrån hur dessa drycker påverkar din hälsa (ekonomi o miljö)

För det första mjölk är ett mycket näringsrikt livsmedel innehåller 22 viktiga näringsämnen. Redan 5 dl mjölk täcker en stor del av dagsbehovet av t.ex. B12. Kalcium, B-vitaminer, A-D vitaminer,,, Proteinet som finns i mjölk är av högt biologiskt värde, fullvärdiga proteiner. Några forskare menar att mjölk inte ska drickas av vuxna men jag delar inte den åsikten. Energivärdet för 5 dl mjölk är ca: kalorier beroende på vilken fetthalt av mjölk man väljer. Det tycker jag är mycket näring för lite energi. Läsk innehåller inga näringsämnen förutom vatten och det kan man få billigare på ett annat sätt. Tillför en massa energi/kalorier men ingenting annat. Dricker man light läsk får man inte ens energin. Det enda man får är färgämnen, aromämnen, konserveringsmedel och andra tillsatser till en kostnad av Tillverkningen av läsk är inte speciellt krävande blandningen av dessa ingredienser är inte speciellt svår jämfört med produktionen av mjölk där kossan ska må bra och skötas om dag ut och dag in. Varför kostnaden för läsk är så hög beror på reklamkostnader själva råvaran kostar inget.