Presentation laddar. Vänta.

Presentation laddar. Vänta.

Informations- och mjukvarukvalitet Information Engineering Center Intressegrupp 1.

Liknande presentationer


En presentation över ämnet: "Informations- och mjukvarukvalitet Information Engineering Center Intressegrupp 1."— Presentationens avskrift:

1 Informations- och mjukvarukvalitet Information Engineering Center Intressegrupp 1

2 IEC Information Engineering Center (IEC) är ett icke vinstdrivande kluster med medlemmar från näringslivet, akademin och offentlig sektor. Medlemmarna arbetar tillsammans med frågor som rör kompetensförsörjning och kunskapsöverföring – allt i syfte att skapa en stark innovationsmiljö inom den småländska IT-sektorn. Projekt med finansiering (ca. 5 MSEK) fram till 2015

3 IG 1 Intressegrupp (IG) 1 - Informations- och mjukvarukvalitet: Hur hanterar du och förbättrar kvalitén på din programvara, teknisk dokumentation, hemsida och annan information på ett systematiskt sätt? Vad är gemensamma utmaningar och lösningar inom dessa områden?

4 Intresserad i IG 1 1.Addskills, Andreas Strömberg: andreas.stromberg@addskills.com 2.Almi, Elisabet Forslund: elisabet.forslund@almi.se 3.Arisa, Rüdiger Lincke: rudiger.lincke@arisa.se 4.Arkimera, Kenny Håkansson: efiler@arkimera.se 5.Arivera, Eric Söfringsgård: eric.soefringsgaard@arrivera.com 6.Artisan, Silvia Estadella: Silvia.Estadella@artisan.se 7.Atsec, Thomas Svensson: thomas.svensson@atsec.com 8.Canato, Tom Svaleklev: tom@canato.se 9.Contribe, Roger Gordin: roger.gordin@contribe.se 10.Define, Rikard Petersson: rikard@define.se 11.IBM, Anne Schouenborg: annes@dk.ibm.com 12.IST, Pontus Albinzon: pontus.albinzon@ist.com 13.Jumblets, Pär Iwarson: iwarson@jumblets.com 14.Logica, Peter Thorin: peter.thorin@logica.com 15.Magnus Åhman IT-konsult, Magnus Åhman: magnus@magnusahman.com 16.Ruuda, Fredrik Ruuda: info@ruuda.se 17.Saabgroup, Patrik Sundin: patrik.sundin@saabgroup.com 18.Sauer-Danfoss, Fredrik Björn: fbjorn@sauer-danfoss.com 19.Sigma Kudos, Niklas Malmros: Niklas.Malmros@sigmakudos.com 20.SiteDirect, Mathias Ivarsson: mathias.ivarsson@sitedirect.se 21.Standout, David Elbe: david@standout.se 22.Tieto, Lars Magnusson: lars.g.magnusson@tieto.com

5 Nytta FöretagUniversitet Kort sikt Marknadsföring Rekrytering Få ut studenter t.ex. exjobb, praktik Långt sikt Vissa att företag ligger på framkanten Bild av en god arbetsgivare Internationalisering Kostnadseffektiv R&D Rekrytering Skapa förutsättningar för, söka, genomför gemensamma forskningsprojekt

6 Framgångsfaktorer Hitta projekt som innehåller kund Redovisa timmar rätt Kommunikation om gemensamma ansträngningar Relationer är personliga ock skall utvecklas (transparens, tid)

7


Ladda ner ppt "Informations- och mjukvarukvalitet Information Engineering Center Intressegrupp 1."

Liknande presentationer


Google-annonser