Presentation laddar. Vänta.

Presentation laddar. Vänta.

FÖRENINGEN ERBJUDER • P rogramverksamhet med tema- och dagträffar •Kontakt med andra forskare med samma intresse •Intressant medlemstidning 4 ggr/år •Aktuell.

Liknande presentationer


En presentation över ämnet: "FÖRENINGEN ERBJUDER • P rogramverksamhet med tema- och dagträffar •Kontakt med andra forskare med samma intresse •Intressant medlemstidning 4 ggr/år •Aktuell."— Presentationens avskrift:

1

2 FÖRENINGEN ERBJUDER • P rogramverksamhet med tema- och dagträffar •Kontakt med andra forskare med samma intresse •Intressant medlemstidning 4 ggr/år •Aktuell och bra hemsida med tillgång till lösenordsskyddade dokument •Intressanta medlemsmöten både centralt och lokalt arrangerade i länet •Erbjudande att delta på möten och utflykter •Tillgång till över 100 olika tidningar från andra föreningar och organisationer. •Rabatt på abonnemang hos bl. a. Genline och Arkiv Digital, samt Förbundets publikationer

3 TIDNINGEN VärmlandsAnor är vår medlemstidning I fyra nummer per år kan du läsa: •Artiklar om släkter och händelser •Nyheter i släktforskningen •Reportage från aktiviteter och annan information om föreningen •Antavlor, vanligen två per nummer •Recensioner av aktuell litteratur

4 HEMSIDAN www.varmlandsrotter.se På vår hemsida VärmlandsRötter hittar du information om föreningen och om Värmland. Bland annat: •Material att ladda ner, t ex äldre exemplar av vår tidning •Sockenbeskrivningar för våra 101 socknar med geografi, historia, ortsregister, kyrka, kyrkböcker, registerprojekt, forskning, litteratur och adresser •Listan över sockenombud för socknarna, med kontaktuppgifter

5 5 Medlemsantal

6 Värmlands Släktforskarförening Besöksadress och arkiv Arkivcentrum Värmland Hööksgatan 2, Karlstad Mitt emot centralsjukhusets huvudentré Föreningens styrelse har sitt säte i Karlstad. c/o Hans Olsson Virvelgatan 77 667 34 Forshaga Tel: 054-87 29 93 E-post: hans_hugo@telia.com Var finns vi?

7 Hans Olsson Thore Jansson Gunnar Jonsson Kurt Eriksson Anneli Johannesson Ordförande Kassör Sekreterare Vice ordf. Ledamot Eva Lejrin Ann-Gret Carlsson Anita Dagmarsdotter Lars-Åke Salling Åke Hörnqvist Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Redaktör Värmlandsanor Styrelse 2012-2013 Vilka är vi?

8

9 9 Lokalgrupper

10 Arvika släktforskargrupp Träffas på biblioteket. Se hemsidan för mer information. Else-Marie Svensson, Tel: 0570-156 74 arvika@varmlandsrotter.se Säfflebygdens släktforskargrupp Träffas ca en gång per månad, strax före kl 19. Tillgång till bibliotekets lokaler. Har även en egen emigrantgrupp. Se hemsidan för mer information. KG Lindgren 0533-141 24 saffle@varmlandsrotter.se Kristinehamn släktforskargrupp Anordnar möten på biblioteket. Se hemsidan för mer information. Gunnel Larsson 0550-142 44 kristinehamn@varmlandsrotter.se Sunne släktforskargrupp Anordnar möten på biblioteket. Se hemsidan för mer information. Kerstin Meric 0565-92088 sunne@varmlandsrotter.se Grums släktforskargrupp Våra träffar är på Grums bibliotek, 2:a våningen om inte annat anges Elvy Hansson, 0555-612 82, grums@varmlandsrotter.se Hagfors släktforskargrupp Anordnar möten på biblioteket. Berith Hemmingberg 076-914 01 97 hagfors@varmlandsrotter.se Filipstad släktforskargrupp Anordnar möten på biblioteket. Se hemsidan för mer information. Liz Randin filipstad@varmlandsrotter.searvika@varmlandsrotter.sesaffle@varmlandsrotter.sekristinehamn@varmlandsrotter.sesunne@varmlandsrotter.segrums@varmlandsrotter.sehagfors@varmlandsrotter.sefilipstad@varmlandsrotter.se LOKALGRUPPERNA

11 • vara med om att ge och ta av forskarerfarenheter • kunna förkovra dig vid möten och kursdagar • ha tillgång till nyheter om forskning i och om Värmland • ha gemenskap med andra forskare • ha hjälp när du brottas med svårlösta forskarproblem Du som vill: bör bli medlem i Värmlands Släktforskarförening

12 Medlemsavgift Ordinarie medlem 150 kr Familjemedlem 50 kr Fyll i ansökningsformuläret som finns på vår hemsida eller skriv en lapp med namn och adressuppgifter och skicka till Värmlands Släktforskarförening c/o Thore Jansson Västra Ingersby 101 68694 ROTTNEROS Välkommen att bli medlem!


Ladda ner ppt "FÖRENINGEN ERBJUDER • P rogramverksamhet med tema- och dagträffar •Kontakt med andra forskare med samma intresse •Intressant medlemstidning 4 ggr/år •Aktuell."

Liknande presentationer


Google-annonser