Presentation laddar. Vänta.

Presentation laddar. Vänta.

IKT i engelskundervisningen Maria Estling Vannestål Ibolya Maricic Marianne Sandberg

Liknande presentationer


En presentation över ämnet: "IKT i engelskundervisningen Maria Estling Vannestål Ibolya Maricic Marianne Sandberg"— Presentationens avskrift:

1 IKT i engelskundervisningen Maria Estling Vannestål maria.estling-vannestal@vxu.se Ibolya Maricic ibolya.maricic@vxu.se Marianne Sandberg marianne.sandberg@vxu.se Växjö universitet/Ung Kommunikation

2 Dagens program 1. Kort bakgrund 2. Fortbildningens upplägg 3. Språkinlärningssidor på webben 4. Hörförståelseträning på webben

3 Ung Kommunikation: IKT i engelskundervisningen http://iktiengelska.blogg.se

4 Hur används datorer idag?  Informationssökning på Internet  Uppsatser i Word  E-postkontakt mellan elever och lärare  Grammatik- och ordträningsprogram  Annat?

5 Motstånd mot datorer i skolan… ”Jag kan ingenting om datorer!” ”Tekniken krånglar bara!” ”Fokus på teknik för teknikens skull!” ”Vad ska jag använda datorerna till?” ”Vi har för dåligt med datorer!”

6 Varför datorer i språkundervisningen?  komma närmare våra elevers verklighet och använda den för språkinlärning  mer variation i undervisningen  mer studentcentrerade arbetssätt  mer skapande arbetssätt

7  mer autentiskt material  mer autentisk kommunikation  möta elever med olika inlärningsstilar  möta elever med läs- och skrivsvårig- heter

8 Fortbildningens upplägg 2. Tisdagen den 27/3  webbsidor från organisationer, muséer, myndigheter etc.  integrering med andra skolämnen 1.Måndagen den 26/2  språkinlärningssidor på nätet  hörförståelseträning på nätet

9 4. Tisdagen den 15/5  Referensverktyg på webben (ordböcker, korpusar m.m.) 5. Torsdagen den 14/6  Digitala fotoberättelser (AV-media) 3. Torsdagen den 19/4  Kommunikation på nätet

10 Nyckelord  enkelt (ingen avancerad teknik)  gratis (använda det som redan finns på nätet)  konkret koppling till undervisningen i engelska  hands-on  samarbete och idéutbyte

11 Språkinlärningssidor på nätet UR SPRK http://www.ur.se/sprk/engelska/index.php UR Språk http://www3.ur.se/templates/Page1____3 7.aspx Tower of English http://towerofenglish.com/

12 Interesting things for ESL learners http://www.manythings.org/e/quiz.html BBC Learning English http://www.bbc.co.uk/worldservice/learning english/index.shtml http://www.bbc.co.uk/worldservice/learning english/index.shtml British Council Learn English (Kids) http://www.britishcouncil.org/kids.htm

13 Vocabulary for Learners of English http://esl.fis.edu/vocab/index.htm Learn English – feel good! http://www.learnenglishfeelgood.com/ Glosboken http://glosboken.se/

14 Hörförståelseträning på nätet National Public Radio (USA) http://www.npr.org/ Radio Canada http://www.rcinet.ca/rci/en/ BBC http://www.bbc.co.uk/

15 Radio Sweden http://www.sr.se/cgi- bin/International/nyhetssidor/index.asp? nyheter=1&ProgramID=2054 ABC Radio Australia http://www.goldweb.com.au/virtualversit y/indradio.html

16 Radio Diaries (dokumentärer) http://www.radiodiaries.org/ Living on Earth (aktuella miljöfrågor) http://www.loe.org/ History and Politics Out Loud (berömda tal) http://www.hpol.org/

17 Car Talk (radioshow om bilar) http://www.cartalk.com/ Eviews (intervjuer med vanliga människor) http://www.eviews.net/


Ladda ner ppt "IKT i engelskundervisningen Maria Estling Vannestål Ibolya Maricic Marianne Sandberg"

Liknande presentationer


Google-annonser